Top hledané
Výsledky (0)
/Komentář/ Changpeng Zhao aktuálne okupuje pozíciu medzi najbohatšími Číňanmi, má však kanadské občianstvo, sedel v USA a teraz žije v Dubaji.

Kráľ medzi čínskymi miliardármi sedel v americkej väznici. Changpeng Zhao zbohatol na burze kryptomien Binance,

Radim Červenka
02.Jul 2025
+ Pridať na Seznam.cz
3 minuty
Špeciálna rubrika
Changpeng Zhao

Príbeh aktuálne najbohatšieho Číňana je spojený s obchodom s kryptomenami. Jeho burza Binance je najväčším trhom kryptomien na svete a prostredníctvom nej by sa mal stať Zhao aktuálne kráľom medzi čínskymi miliardármi. Ale Čínu počas svojho života dvakrát opustil a s najväčšou komunistickou krajinou nie je úplne spojený ani jeho biznis. Situácia okolo čínskych miliardárov je tiež veľmi menlivá. Za obchodné praktiky s kryptomenami si tiež odsedel štyri mesiace v americkom väzení, čím jeho osoba trochu pripomína aktuálnu domácu bitcoinovú kauzu.

Medzi najbohatšími mužmi Číny je obchodník s kryptomenami Changpeng Zhao dlhodobo na čelnej priečke. Dokonca svet obišla správa, že sa stal podľa rebríčka Forbes vôbec najbohatším Číňanom, čo zaujalo predovšetkým príslušníkov kryptomenovej komunity.

Lenže príbeh prevádzkovateľa najväčšieho kryptomenového obchodníka sveta ukazuje, aký zvláštny je svet kryptomien a ak sa do neho primieša farba červeného čínskeho kapitalizmu, môže byť všetko ešte oveľa zložitejšie.

Pronájem moderní jednotky 1,5+kk, Hostivař
Pronájem moderní jednotky 1,5+kk, Hostivař, Praha 10

Hoci na prvý pohľad Zhao vyzerá ako Číňan a v Číne sa tiež narodil, tak úplne Číňanom nie je. Keďže jeho otec, profesiu učiteľ, patril ku liberálnejším kruhom, jeho rodina emigrovala z Číny v roku 1989. Zhodou okolností v roku, keď došlo k masakru na Námestí Nebeského klidu, ktorý prerušil proces transice komunistickej Číny, ku ktorému došlo takmer vo všetkých komunistických režimoch vrátane Sovietskeho zväzu (len Rusko nenastúpilo cestu k demokracii).

Oficiálne je tak Zhao Kanaďanom, ale v roku 2005 sa presťahoval späť do Číny, kde sa pustil do ďalších podnikateľských aktivít vo svete počítačových technológií. Lenže v roku 2017 Čína zakázala obchod s kryptomenami a tak svoj luxusný byt v Šanghaji predal a teraz by sa mal nachádzať v Dubaji.

Vďaka kanadskému občianstvu je tento byznysman súčasného globalizmu vedený v rebríčku Forbesu tiež ako Kanaďan, čo príbehu o najbohatšom Číňanovi vkladá prvú trhlinu. Nie však jedinú. Kým na postoch najbohatších Američanov už štvrť storočia dochádza len k občasnému vystriedaniu na prvej pozícii medzi štyrmi najbohatšími (Elon Musk, Bill Gates, Warren Buffett, Jeff Bezos), na Slovensku dlho neohrozene tiež kraľoval Petr Kellner, v čínskych podmienkach raketový vzostup striedajú strmé pády.

Zhao bol v polovici júna najbohatším Číňanom a v júli je už pred ním TikTokový Zhang Yiming. Navyše nikto nevie, aký je skutočný majetok vrcholných vládcov komunistickej strany, ktorým sa všetci čínski podnikatelia musia klanieť.

Oficiálny plat prezidenta a doživotného čínskeho diktátora prezidenta Si Ťin-pchinga je oficiálne okolo 20 000 dolárov, teda pod priemernou mzdou na Slovensku! Žije však v luxusnom paláci Zhongnanhai v Pekingu so supermarketom, kaviarnou, basketbalovým ihriskom, tenisovým kurtom, nemocnicou a kinom, kde platit nemusí a navyše sa teší z majetku v USA alebo v daňových rajoch. Nie je vylúčené, že jeho rodina vlastní väčšie bohatstvo než oficiálne najbohatší muži Číny.

Tretím problémom je potom samotná povaha majetku v kryptomenách. Tieto sú také volatilné, že ich hodnota prudko skáče hore a dole, teda môže zamiešať pozície v rebríčku miliardárov skutočne z dňa na deň. Ako sa ukázalo aj u nás, nová "technologická mena" sa môže ľahko dostať do problematického právneho vákua a byť zneužitá k podozrivým finančným machináciám.

"V kauze okolo Pavla Blažka by nemalo zapadnúť, že sme zase raz videli, na čo sa dá použiť bitcoin. Oproti jeho širokej využiteľnosti v štandardnej ekonomike, tak dlho slúbené priaznivcami kryptomien, ešte stále nejako neprichádza,"

na twitteri si všimol bývalý minister Ivan Filip.

Osud Zha§va sa v mnohom podobá domácej bitcoinovej kauze. Nielen že sa čínsky miliardár stal pravdepodobne najbohatším väzňom na svete počas štvormesačného trestu odňatia slobody, ale jeho plány do budúcnosti sú rovnako filantropické, ako sme počuli komentovať bitcoinový dar Pavla Blažka.

Chce darovať 99 percent svojho majetku na dobročinnosť.

 

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie