Top hledané
Výsledky (0)
Najúspešnejších hudobníkov považuje súčasný americký prezident za "vysušené slivky", ktoré už vraj "nie sú v kurze"

Hudobné hviezdy, ako sú Bruce Springsteen alebo Taylor Swift, kritizujú na svojich vystúpeniach Donalda Trumpa. Ten im to opláca na sociálnych sieťach

Radek Polák
23.May 2025
+ Pridať na Seznam.cz
3 minuty
Springsteen bude už čoskoro vystupovať aj u nás

Donald Trump sa pustil do ďalšieho boja. Tentoraz s americkými hudobnými legendami, ako sú Bruce Springsteen alebo Taylor Swift. Dôvodom je jediný - dovolili si ho kritizovať a podporiť protikandidáta. Rozhodne pritom nie sú sami. Obdobná situácia je bežná napríklad aj u nás.

Americký prezident Donald Trump obvinil v posledných dňoch demokratku Kamalu Harrisovú, že v rámci svojej minuloročnej prezidentskej kampane zaplatila celebritám, ako sú Bruce Springsteen, Beyoncé, Bono či Oprah Winfreyová, aby jej vyjadrili podporu.

Speváčke Beyoncé mala podľa neho dostať 11 miliónov dolárov, čo je v prepočte viac ako 240 miliónov korún, „aby vstúpila na pódium, rýchlo vyjadrila podporu Kamale a odišla za hlasného bučania, aniž by zaspievala jedinú pieseň".

Trump vraj kvôli tomu bude požadovať rozsiahle vyšetrovanie s tým, že podľa neho ide o nelegálny volebný podvod.

Luxusní loft na prodej 3+kk, Praha Modřany
Luxusní loft na prodej 3+kk, Praha Modřany, Praha 4

Boss označil Trumpa za nespôsobilého 

To všetko sa odohráva potom, čo sa ikona americkej hudby Bruce Springsteen, prezývaný v hudebnej branži Boss, začal na svojom aktuálnom turné vyjadrovať proti politike Trumpovej administratívy. Napríklad na koncerte v Manchestri označil súčasného prezidenta Spojených štátov za nespôsobilého vykonávať funkciu a jeho vládu za skorumpovanú a vlastizrady.

Šéf Bieleho domu si to ale nenechal páčiť a obvinil Springsteena z toho, že „nie je talentovaný“ a je v skutočnosti už len „vysušená švestka“ a mal by preto „držať ústa“, ako pripomenula televízia CNN.

Na obranu amerického speváka už medzitým vystúpila rada populárnych osobností. Napríklad bývalý frontman skupiny Led Zeppelin Robert Plant, ktorý vystupoval vo Fínsku, o prebiehajúcom verejnom spore diskutoval s miestnym publikom.

Cieľom je aj Taylor Swift

Trump navyše útočil aj na speváčku Taylor Swift, keď uviedol nasledovné:

„Všimol si niekto, že odkedy som povedal, že nenávidím Taylor Swift, už nie je taká v kurze?,“

ako tiež uviedla televízia NBC. Dôvodom bola pravdepodobne skutočnosť, že Swift na jeseň v kampani podporila ako Harrisovú, tak jej volebného partnera Tima Walze.

Rozpory s umelcami mala súčasná hlava Spojených štátov už skôr. Dôvodom bolo nasadzovanie ich hudby počas predvolebnej kampane republikánskeho kandidáta. Na zhromaždeniach strany požíval piesne Neila Younga, Céline Dion či skupín ABBA a Foo Fighters. Všetci spomenutí sa proti tomu ohradili. Jediný, kto ale s námietkou doposiaľ uspel na súde, bolo potom soul dvojice Sam & Dave s piesňou Hold On, I´m Coming, jej autorom je Isaac Hayes.

Otvoriť v galérii (1)
Trump zostáva pre mnohých ľudí symbolom Amerického sna
Trump zostáva pre mnohých ľudí symbolom Amerického snaSource: Pixabay

Zlatý Karel mal pomôcť Zemanovi

Snaženie manipulovať s verejným míniením prostredníctvom známych umelcov sme zaznamenali aj u nás v minulosti. Pred druhým kolom prezidentských volieb sa v roku 2018 Miloš Zeman odvolal na údajnú podporu speváka Karla Gotta.

Som vďačný za akúkoľvek pomoc a podporu. Zaregistroval som s veľkým potešením, že mi pred voľbami vyjadrili podporu tak rôznorodé osobnosti, ako je na jednej strane Andrej Babiš a na druhej strane Karel Gott,“

povedal vtedy Zeman na tlačovej konferencii novinárom.

To ale vzápätí umelcov vyhovel.

Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748
Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748, Praha 6

"Ako vždy, pri všetkých voľbách, som menovite nepodporil žiadneho kandidáta. Preto ani ich vyjadrenia nekomentujem,"

oznámil Gott prostredníctvom svojej hovorkyne podľa serveru tn.cz.

V poslednej dobe stavila na niektorých hudobníkov napríklad Okamurova SPD, ktorej svoj hlas požičal Petr Kolář alebo Olivie Žižková. Z minulosti je potom známy najmä obdiv Lucie Bílé k Václavovi Klausovi, keď dosiahol na prezidentský post. Možno až trochu úsmevne sa môže s odstupom času javiť jej vtedajší výrok na adresu tohoto zaslúžilého politického matadora:

Chcela by som mu z celého srdca poďakovať za to, že je, aj za to, aký je, a chcela by som mu odkázať, že by som sa za neho prala ako tiger,“

táto Zlatá slavice uviedla pred pätnástimi rokmi v deníku Blesk.

Stávka na hviezdy sa nemusí vždy vyplatiť

Dôvod, prečo sa politici ochraňujú, známymi tvárami, je hneď niekoľko. Hlavným je mobilizácia váhajúcich voličov. Afroamerická moderátorka Oprah Winfreyová dokázala prý priviesť Baracku Obamovi v roku 2008 až okolo jedného miliónu. Slávne osobnosti totiž dokážu sústrediť pozornosť verejnosti na témy, ktoré považujú za podstatné.

Uvedená podpora môže byť ale na druhej strane niekedy značne ošemetná, pretože títo ľudia nedokážu o mnohých veciach fundovane hovoriť. Kritici navyše hovoria o tom, že celé znenie kampaní potom vyzerá niekedy až príliš elitársky, teda aj vzdialené problémom bežných ľudí. Čo je v dobe, keď vplyv tradičných médií skôr klesá, vážny problém. Rada voličov žije zároveň vo vlastnej názorovej bubline, z nej nechcú vystúpiť. 

Politici sádzajú na rôzne karty. Jednou z nich býva aj celebrity, vrátane hudobníkov. Toto sa nevyhneme ani v dobe digitálnych médií, kedy sa stáva komunikácia s jednotlivými cieľovými skupinami čím ďalej viac virtuálna.

 

Zdroje: CNN, NBC, Blesk, tn.cz

 

 

 

 

 

 

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie