Francúzska riviéra sa potýka s rozsiahlymi výpadkami prúdu. Príčinou sú podpaľačské útoky. V Moskve bol obnovený Stalinov pomník. Socha masového vraha vzbudzuje medzi ruskými občanmi kontroverzie. Svetové vedecké centrá chcú privítať vo svojich radoch vedcov vyháňaných z USA Trumpovou administratívou, ktorá ruší ich granty a pracovné pozície. Rusko počas dohodnutej výmeny zajatcov podniklo najväčší raketový útok na Ukrajine.
Po nočnom požiari rozvodne v Nice, ktorý bol podľa úradov spôsobený úmyselným konaním, došlo na Francúzskej riviére k druhému výpadku prúdu počas dvoch dní. Požiar vypukol v nedeľu okolo 02:00 miestneho času a zasiahnutých bolo najmenej 45 000 domácností, deň potom, čo nedaleké Cannes postihol rozsiahly výpadok prúdu, ktorý bol pripisovaný podozreniu zo sabotáže. Polícia v Nice uviedla, že boli nájdené "stopy pneumatík" a dvere do rozvodne v západnej časti mesta boli podľa miestnych médií "rozbité".
Skôr ako sa neskôr ráno podarilo obnoviť dodávky elektriny, bolo zasiahnuté letisko v Nice, tramvajová sieť a susedné mestá Saint-Laurent-du-Var a Cagnes-sur-Mer. Stalo sa tak deň potom, čo Cannes postihol rozsiahly výpadok prúdu počas medzinárodného filmového festivalu. Podľa úradov ho mohol spôsobiť podpaľačský útok na rozvodňu. Približne 160 000 domácností v meste a okolí prišlo o elektrinu, uviedla BBC.
Pomník sovietskeho diktátora Josifa Stalina vztyčený v moskovskom metre vyvoláva diskusie: niektorí Rusi ho vítajú ako historickú poctu, iní však tvrdia, že je chybou pripomínať niekoho, kto stál na čele masového vraždenia. Počas Stalinovho veľkého teroru v rokoch 1937-38 bolo v rámci politických procesov a čistiek skutočných aj domnelých nepriateľov popravených takmer 700 000 ľudí. Mnoho ďalších sovietskych občanov bolo poslaných do gulagu, ponuré siete väzenských táborov.
Socha na stene stanice moskovského metra Taganskaja v životnej veľkosti zobrazuje Stalina stojaceho na Červenom námestí v Moskve, obklopeného davom sovietskych občanov, ktorí naňho obdivne hľadia, a je rekonštrukciou pomníka, ktorý bol v rovnakej stanici odhalený v roku 1950, tri roky pred Stalinovou smrťou. Moskovské metro uviedlo, že pôvodný Stalinov pomník sa "stratil" v roku 1966, keď bola prestavaná stanica metra Taganskaja. Vedenie mesta označuje sochu za "dar občanom", informovala CNN.
Keď Trumpova administratíva znížila federálne financovanie vedeckého výskumu o miliardy dolárov, tisíce vedcov v USA prišli o prácu alebo o granty. Vlády a univerzity po celom svete si všimli príležitosti. Program "Canada Leads", ktorý bol spustený v apríli, chce podporiť novú generáciu inovátorov tým, že privedie začínajúcich biomedicínskych výskumníkov na sever od hraníc.
Univerzita Aix-Marseille vo Francúzsku spustila v marci program "Bezpečné miesto pre vedu" a zaviazala sa "privítať" vedcov z USA, ktorí "sa môžu cítiť ohrození alebo im môže byť bránené vo svojom výskume". Austrálsky "Program na prilákanie globálnych talentov", vyhlásený v apríli, sľubuje konkurencieschopné platy a balíčky na presťahovanie, napísala agentúra AP.
Rusko a Ukrajina si v nedeľu vymenili ďalšie stovky zajatcov, čo bola tretia a posledná časť veľkej výmeny, ktorá odráža zriedkavý moment spolupráce v inak neúspešných snahách o dosiahnutie prímeria vo viac ako tri roky trvajúcej vojne.
O niekoľko hodín skôr sa ukrajinské hlavné mesto Kyjev a ďalšie regióny stali terčom masívneho útoku ruských dronov a raket, pri ktorom zahynulo najmenej 12 ľudí a desiatky boli zranené. Ukrajinskí predstavitelia ho označili za najväčší letecký útok od ruskej invázie na Ukrajinu v februári 2022, uviedla agentúra AP.
Zdroje: AP, CNN, BBC