Potom, čo hodnota bitcoinu začala opäť stúpať a vrátila sa minulý týždeň nad úroveň 100 tisíc dolárov, je pravdepodobné, že bude táto najznámejšia svetová kryptomena oslavovať ďalší úspech - v jednom zo štátov USA sa totiž chystá k tomu, že bude čoskoro zaťažená nulovou daňou. Niektorí ďalší navyše zvažujú, že ju zahrnú do svojich bankových rezerv. Prednedávnom o tom mimochodom špekuloval aj guvernér našej centrálnej banky Aleš Michl.
Americký štát Missouri chce oslobodiť zisky z kryptomien, ako je bitcoin, od štátnej dane z príjmu. Missouri by sa tak stalo prvým štátom v USA, ktorý takéto zisky úplne zbavuje zaťaže v podobe štátnej dane z príjmu. Pre firmy však začne ustanovenie platiť až v momente, keď najvyššia sadzba štátnej dane z príjmu klesne na 4,5 percenta. To sa očakáva najskôr za päť rokov.
Uvedený krok by mal podľa zástancov zákona podporiť tamné investície a ekonomický rast. Odpúrci na druhú stranu varujú, že by to mohlo priniesť citeľný výpadok príjmov štátneho rozpočtu, a to až do výšky 430 miliónov dolárov ročne, teda v prepčote viac ako 9,5 miliardy korún!
Záujem o bitcoiny súvisí s tým, ako postupne stúpa ich hodnota. Minulý rok sa prvýkrát v histórii táto kryptomena vyšplhala nad cenu sto tisíc dolárov, čo radu majiteľov priviedlo tučný zisk. To ale tiež znamená uviesť ich do daňového priznania a zaplatiť z nich daň. Ak návrh zákona v Missourii podpíše guvernér Mike Kehoe, nebude to už v nasledujúcich rokoch potrebné.
Missouri ale rozhodne nie je samo, kto s bitcoinom do budúcnosti počíta. Ďalším štátom je napríklad New Hampshire, ktorý začiatkom mája túto kryptomenu prijal ako rezervný aktívum. O podobnom kroku ostatne tento rok uvažoval tiež guvernér Českej národnej banky Aleš Michl, keď v rozhovore pre Financial Times uviedol, že by bitcoin tvoril až 5 percent všetkých rezerv našej centrálnej banky.
Práve Česko by mohlo byť ďalšou krajinou, kde sa môžu majiteľom bitcoinu uvoľniť ruky. Domáci majitelia kryptomien totiž očakávajú, že by mohli zisky z nich zdanit rovnakým spôsobom ako tie z akcií. Počíta s tým aspoň návrh zákona o zavedení takzvaného časového a hodnotového testu na bitcoin, ktorý by mal začať platiť ešte tento rok. Návrh už úspešne prešiel snemovňou i senátom a v februári ho podpísal prezident Petr Pavel.
Aktuálne u nás rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou kryptomeny dane 15, alebo 23 percentami. Okrem toho sa dane aj zisky zo výmeny jednej kryptomeny za druhú alebo výmena za tovar. Rovnaké je to v prípade používania platobných kariet, na ktoré možno nahrať virtuálnu menu a kartou potom platiť prakticky všade, kde funguje bežný platobný terminál. V daňovom priznaní sa príjmy z kryptomien uvádzajú do stĺpca "Ostatné príjmy".
Jedinou možnosťou, ako u nás zatiaľ daň z príjmu neplatiť vôbec, je kryptomeny len nakupovať a ďalej držať. Inú variantu naše daňové predpisy zatiaľ neposkytujú.
Zemiam, kde vychádzajú kryptomenám postupne v ústrety, je celá rada. Napríklad v susednom Nemecku sa daň z príjmu neplatí, ak držíte danú kryptomenu aspoň jeden rok. V Portugalsku sa až do roku 2023 daň z príjmu tiež neplatila, v súčasnej dobe platí ale úprava podobná tej nemeckej. V Singapure je tento predaj oslobodený od dane bez ďalších podmienok. Podobné to je aj na Malte, vo Švajčiarsku, na Cypre, v Grécku, Slovinsku, Estónsku alebo v Bielorusku.
Prvou krajinou, ktorá klasifikovala bitcoin ako zákonné platidlo, sa už v roku 2021 stal Salvador. Krajina preto následne vyvinula a predstavila kryptopeňaženku Chivo, aby posilnila prijatie bitcoinov, a tiež začala aktíva kupovať ako investíciu.
Príležitostí pre presadzovanie kryptomien bude pravdepodobne čoraz viac. Bitcoin výrazne posilňoval napríklad po novembrovom víťazstve Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách. Trump v kampani sľuboval, že vytvorí strategické zásoby bitcoinu a podporí jeho domácu ťažbu tak, aby sa Spojené štáty stali globálnym centrom tejto technológie. Neskôr však hodnota kryptomeny výrazne klesla, a to okrem iného kvôli obavám okolo Trumpovej colnej politiky.
"Teraz, keď sa zdá, že Spojené štáty sú rozumnejšie a uzatvárajú dohody s inými krajinami, kryptomeny opäť rastú,"
povedal o aktuálnej situácii analytik Stéphane Ifrah zo spoločnosti Coinhouse, ktorého citoval portál Ceskenoviny.cz. Expert k tomu navyše dodal, že sa zrejme obnovuje záujem investorov o rizikovejšie aktíva.
Zdroje: autorský text, Ceskenoviny.cz, E15, Investujeme.cz, Binance Square