Top hledané
Výsledky (0)
Lichtenštajnský knieža je najbohatším panovníkom Európy a jeho rodina najstarším členom rebríčka miliardárov.

Bohatší ako anglický kráľ. Lichtenštajnský knieža Hans Adam II. má vlastnú banku

Radim Červenka
18.Jul 2025
+ Pridať na Seznam.cz
3 minuty
Knieža Hans Adam II.

Hoci Lichtštajnsko patrí k najmenším štátom Európy, nemá ani 40 000 obyvateľov a je závislé na politickom spojení so Švajčiarskom, tamjšia vládnuca rodina sa teší mimoriadnemu bohatstvu vo svetovom meradle. V súčasnosti je v základoch ich bohatstva vlastníctvo globálnej banky LGT Group, avšak v minulosti mal rod svoje majetky predovšetkým na Morave, kde jeho členovia tiež sídlili. K mimoriadnostiam patrí, že Lichtštajnsko bolo poslednou európskou krajinou, ktorá naviazala s Českou republikou diplomatické styky.

Spoločná história Česka a Lichtajštajnska sa začala písať už naozaj veľmi dávno. Lepšie povedané, spoločná história Lichtajštajncov a Moravy, kde sa usadili v Mikulove za vlády Pribinu II. Slávny panovník im juhomoravské mestečko venoval, aby odtiaľto začali svoju expanziu v tejto menšej z dvoch historických českých krajín.

Po tridsaťročnej vojne Lichtajštajnci zo svojho hlavného sídla vo Valtickách, dnes jednej z najnavštevovanejších pamiatok u nás, ovládali okrem rozsiahlych území na juhu Moravy tiež významnú časť tej severnej a tiež majetky na strednej Morave (napr. hrad Šternberk). Panstvo v okolí Vaduzu (dnes hlavné mesto Lichtajštajnska) bolo pre Lichtajštajncov len vedľajšou destináciou a členovia vládnuceho rodu takmer výhradne sídlili na moravských zámkoch. 

Prodej luxusního bytu 5+kk, Staré Město - 213
Prodej luxusního bytu 5+kk, Staré Město - 213, Praha 1

Lichtenštajnsko ako libertariánsky experiment

Ale s koncom Rakúsko-Uhorska bola zahájená pozemková reforma a prišlo k prvomu konfliktu medzi Československom a Lichtenštajnskom. Zásadná potom bola konfiskácia majetku Benešovými dekretmi po 2. svetovej vojne a ich nevrátenie po konci komunistickej totality. Až do roku 2009 nepodržiavala ČR s malou alpskou krajinou diplomatické vzťahy a išlo o posledný štát, ktorý neuznával existenciu samostatnej Českej republiky.

Lichtenštejnčania by si však radi aspoň časť svojich majetkov ponechali späť, stále usilujú o ich navrátenie a vedú s českým štátom medzinárodné súdne spory. Ak by uspeli, čo je mimoriadne nepravdepodobné, rozšírili by svoj už tak obrovský majetok o radu historických nehnuteľností a pravdepodobne aj o zvyšky ich mimoriadnej umeleckej zbierky, ktoré sú v súčasnosti na týchto objektoch vystavované.

Predstavitelia kniežacej rodiny tradične zbierali umenie a táto vášeň je jednou z príčin, prečo sa radia k svetovým miliardárom. Časopis Bloomberg dokonca označil rodinu Lichtenštajnov za najstaršieho člena vybranej spoločnosti miliardárov, keďže ich majetok má vyššie uvedené historické korene. Avšak lichtenštajnský biznis nie je len ukotvený v minulosti.

"Knieža Hans Adam II. z a na Liechtenšteine. Absolútny vládca z Liechtenšteina, ktorý je členom Hayekovej spoločnosti zo svojej mikroštátnej krajiny, ktorá je daňovým rajom, uskutočnil libertariánsky experiment vrátane ústavného práva občanov na secesiu,"

opísal súčasný prístup k financiám vládcu krajiny ekonóm Rune Stahl a zaradil ho medzi bizarné postavy sveta ekonomických libertariánov.

Lichtenštajnská banka spravuje desaťnásobný majetok oproti českému štátu

V tomto kontexte je potom pochopiteľné, že sa len ťažko zmieruje so všetkými konfiskáciami majetku, ktoré Lichtenštajny postihli v Československu. Zároveň sa v jeho osobe spája politická figura s veľmi významnými právomocami smerom k chodu štátu. Tie sa stali tiež predmetom referenda v roku 2003, kde ich však občania krajiny podporili.

Lichtenštajnský knieža, vojvoda opavský a krnovský, ako sa dodnes oficiálne tituluje, je vedľa politickej funkcie významným svetovým podnikateľom. Banková skupina LGT Group je popredná medzinárodná skupina súkromného bankovníctva. Zamestnáva 6 000 ľudí na približne 20 miestach v Európe, Amerike, Ázii a na Blízkom východe.

Pre súkromných a inštitucionálnych klientov spravuje aktíva v hodnote viac ako 360 miliárd švajčiarskych frankov. V prepočte ide o približne 10 biliónov korún. Lichtenštajnská banka teda spravuje majetok, ktorý je asi päťkrát väčší, než český štátny rozpočet.

Nie je divu, že lichtenštajnský knieža je najbohatším panovníkom Európy pred monackým kniežaťom, ale aj pred anglickým kráľom, ktorého majetok je podľa Forbesu takmer desaťkrát menší.

Zdroje: autorský text, weforum.org, business-standard.com, x.com, forbes.cz

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie