Na nárast cien, ktorý nastáva v posledných mesiacoch, sa sťažuje každý, kto chodí nakupovať do supermarketov alebo zavíta do reštaurácií. Tempo zdražovania pritom v júni dosiahlo svojho doterajšieho tohtoročného maxima. Spotrebiteľské ceny sa totiž ročne zvýšili o 2,9 percenta.
Oproti máju sa u nás medziročná inflácia minulý mesiac zrýchlila o 0,5 percentuálneho bodu, ako uviedol Český štatistický úrad. Ceny tovarov v júni vzrástli o 1,6 percenta a ceny služieb potom o päť percent. Najviac zdražili potraviny a nealkoholické nápoje, a to o 6,2 percenta. U mäsa bol nárast cien o 5,9, polotučného trvanlivého mlieka o 13,1 a masla dokonca takmer o 25 percent.
"Inflácia kolíše najmä pod vplyvom cien potravín, nápojov a tabaku. Tento faktor bol tiež za júnovým zvýšením,"
nám napísal riaditeľ sekcie menovej Českej národnej banky Petr Sklenář.
Podľa ekonomky Jany Matesovej sa do rastu cien potravín odrazilo zdražovanie vstupov, teda poľnohospodárskych plodín často mimo Česka a Európy, napríklad kvôli neúrode.
"Spracovatelia potravín majú právo hovoriť: Áno, nám sa zvýšili náklady. Na druhej strane sa im zase znížili ceny energií,"
vysvetlila prednedávnom na Českej televízii.
U nájmu, ako zistil Český štatistický úrad, dosiahlo zdraženie 6,3 a pri dovolenke s komplexnými službami takmer sedem percent.
Matešovú znepokojuje najmä nárast cien novostavieb v Prahe. V tej súvislosti hovorí, že cena metra štvorcového v metropole je trojnásobkom toho, čo je priemer zvyšku republiky.
"Ľudia do bytov ukladajú peniaze, ale „nesmiernym spôsobom“ to ťahá nahor aj nájomné pre ľudí, ktorí v Prahe musia bývať,
dodáva ekonómka.
Infláciu naopak tlmočili už spomínané ceny energií, kedy pohonné hmoty medziročne zlacneli o 9,2 percenta, zemný plyn o 7,8 percenta a elektrina o 4,8 percenta.
O hrozbe inflácie hovoril tiež guvernér centrálnej banky Aleš Michl po júnovom rokovaní bankovej rady. Na následnej tlačovej konferencii zdôraznil, že v súčasnosti je potrebné zachovať prísnu menovú politiku, aby Česká národná banka mohla zabezpečiť, že sa bude inflácia dlhodobo pohybovať v blízkosti dvojpercentného cieľa. V súčasnosti sú podľa Michla v ekonomike patrné riziká spojené s inerciou rastu cien služieb i cien potravín.
"Inflácia v službách už pravdepodobne nemá len nákladový charakter, ale čoraz viac dopytový. A to je aj dôvod, prečo Česká národná banka nemôže byť s vývojom inflácie nijako spokojná. Zatiaľ totiž niet vidieť žiadne utlmenie dynamiky tohto nepriaznivého inflačného trendu. Dopyt zostáva silný a nevytvára tak žiadnu bariéru pre cenový vzostup, či už ide o bývanie alebo trebárs ubytovanie,"
uviedol pre Českú tlačovú kanceláriu hlavný ekonóm Banky Creditas Petr Dufek.
Vývoj inflácie podľa analytikov preto tiež znižuje šance na to, že by Česká národná banka v treťom štvrťroku znížila základnú úrokovú sadzbu zo súčasných 3,5 percenta. Pokiaľ centrálna banka k tomuto kroku tento rok ešte siahne, stane sa to podľa nich pravdepodobne až v novembri a sadzba klesne len o štvrť percentného bodu.
V európskom porovnaní malo Česko minulý mesiac napriek zrýchleniu tempa rastu cien 24. najvyššiu infláciu z 41 sledovaných krajín, bolo teda na tej istej pozícií ako v máji, vyplýva z analýzy investičnej platformy Portu. Z susedných krajín bola nižšia inflácia iba v Nemecku, kde dosiahla dve percentá. V Rakúsku sa v uvedenom období ceny ročne zvýšili o 3,3 percenta, v Poľsku a na Slovensku zhodne o 4,1 percenta.
Podľa makroekonomickej prognózy Hospodárskej komory ČR dosiahne tento rok inflácia v priemere na 2,5 percenta a budúci rok spomalí na 2,3 percenta. Podľa Českej národnej banky to bude budúci rok dokonca len 2,1 percenta.
Potešujúca je skutočnosť, že mzdy by v tomto roku mali reálne vzrásť o 3,6 percenta a budúci rok o 2,7 percenta. V roku 2026 by sa tak mali reálne príjmy domácností dostať na úroveň pred inflačnou vlnou rokov 2022 a 2023, ako tvrdí komora.
Inflácia predstavuje pre každú ekonomiku problém. Aj preto sa jej snažia centrálny banky udržovať na nízkych úrovniach. Nie všade sa to ale darí. Pre Česko zostávajú júnové výsledky varovaním. Cenová nestabilita ohrozuje nielen naše peňaženky, ale aj budúce očakávania podnikateľov a firiem.
Zdroje: autorský článok, ČSÚ, ČNB, ČT, Česká tlačová kancelária, Portu