Najväčší svetový tenisový sviatok, ktorým je na začiatku júla tradične Wimbledon, má v týchto dňoch svoje vyvrcholenie. Jednou z mála Česiek, ktorá by mala byť pri tom, bude Martina Navrátilová. Ako hosť sa za Spojené štáty pravidelne účastní finálových zápasov turnaja. Tentokrát ale s vedomím, že keby chcela znova emigrovať, do Trumpovej Ameriky by to vraj už rozhodne nebolo.
Martina Navrátilová absolvovala svoje prvé tenisové kroky vo stredočeských Řevnicích, kde predtým pôsobila aj jej stará mama Anežka Semanská-Boučková. Vďaka tomu, ako sa postupne zlepšovala, začala odtiaľto výjazde do zahraničia a hrať na prestížnych turnajoch.
Po US Open tenistka v roku 1975 v New Yorku požiadala o americké občianstvo. Pred dvoma rokmi si na to spomenula, keď popísala na svojom twitterovom účte svoje vtedajšie pocity nasledovne:
„A aký deň to bol!“
Do mesiaca získala v polovici 70. rokov zelenú kartu, vďaka čomu začala nastupovať za Spojené štáty. Plnohodnotnou občankou krajiny sa stala ale až o šesť rokov neskôr. To už bolo v dobe, keď vládla svetovým rebríčkom. Jednotkou bola nepretržite medzi rokmi 1978 až 1987.
Medzitým sa stala príkladom úspešnej športovkyne, ktorá uprednostnila slobodu pred Husákovým komunizmom. Na rozdiel od Ivana Lendla, ďalšieho nášho skvelého tenistu, si práve z Wimbledonu priniesla hneď deväť titulov! Vďaka tomu sa zapísala nezmazateľne do histórie turnaja a po skončení svojej tenisovej kariéry sem tiež pravidelne chodí.
Svoj domov už dávno našla "za veľkou mlákou". Až do minulého jesene predpokladala, že to bude natrvalo. Výsledok amerických prezidentských volieb, v ktorých so svojou antiimigračnou politikou uspel Donald Trump, ale ukázal, že nič nemusí byť navždy.
Slučka okolo tých, ktorí žijú napríklad už niekoľko desaťročí v krajine legálne, sa totiž začína sťahovať. Patrí medzi nich práve aj Navrátilová. Bez ohľadu na jej politické presvedčenie. Priznala sa totiž, že nie je z tých, ktorí by Trumpa volili.
"Keby som bola dnes v rovnakej situácii a musela sa niekam presťahovať, nebola by to Amerika, pretože v súčasnej dobe nie je demokratická,"
nedávno uviedla bývalá tenistka v rozhovore pre televíziu BBC.
Už v januári vydal nový americký prezident sériu nariadení a smerníc, ktoré sú zamerané na zmenu súčasnej migračnej politiky Spojených štátov. Týka sa to nielen dokumentu, ktorý je nazvaný Ochrana amerického ľudu pred inváziou, ale aj ďalších oblastí, ako je práve aj možnosť deportácie tých, ktorí už sú občanmi krajiny. Kritici tvrdia, že súčasný prístup podkopáva občianske slobody a zameriava sa na zraniteľné komunity. Tým môže údajne dôjsť k narušeniu dôvery medzi tamnými obyvateľmi a orgánmi činnými v trestnom konaní.
Pikantné je na celej záležitosti okrem iného aj to, že prvá Trumpova manželka bola Češka a druhá Slovenka. Sám prezident má vďaka prarodičom nemecko-škótske korene.
„Všetko je teraz v hviezdach a o to ide. Všetci chodia po špičkách a nevedia, čo sa stane,“
povedala Martina Navrátilová v rozhovore pre BBC. Kritizuje pritom nielen Trumpovu migračnú politiku, ale aj napríklad spôsob, akým prepúšťa tisíce štátnych zamestnancov, ktorí voči nemu nie sú dostatočne lojálni.
Česko by svoju rodáčku bezpochyby privítalo s otvorenou náručou. Z toho, ako sa prejavuje na verejnosti, je zrejmé, že naďalej zostáva patriotkou. Keď v televízii komentovala tohtoročný posledný zápas Petry Kvitovej vo Wimbledone, pri jej ďakovnej reči sa rozplakala.
„Teraz sa mi ťažko hovorí, je to tak milá osoba, ako na kurte, tak mimo neho. Je všade vzorom a v Česku bude určite vzorom pre malé deti,"
poznamenala na adresu tejto dvojnásobnej turnajovej šampiónky.
Nezáleží na tom, aká bude budúcnosť Martiny Navrátilovej, jedno je isté. Určite sa vo svete neztratí. Vďaka svojim športovým úspechom a otvorenosti si získala srdcia miliónov ľudí doslova po celom svete. A ak by nebola núdza, má možnosť sa vždy vrátiť tam, kde začínala s tenisom.
Zdroje: Wikipedia, Wimbledon, BBC, Lidovky.cz