Trochu dlhú čiernu hodinku zažili ľudia na Pyrenejskom polostrove. Blackout v Portugalsku a Španielsku ukázal tisíce bežných činností, ktoré bez elektrickej krvi v žilách našej civilizácie nie sú uskutočniteľné. V posledných rokoch sa ukazuje, že pohodlie nášho konzumného života nie je vždy samozrejmé. Napriek tomu, že Španielsko je svetovou jednotkou v obnoviteľných zdrojoch energie, hodit problémy na fotovoltaike a veterné mlyny môže byť krátkozraké, rovnako ako bezhraničná viera v ich zelenú energiu.
Každý to vie, ale predstaviť si to len tak nedokážeme. Elektrina poháňa takmer všetky výdobytky nášho života. Aj keď bez mikrovlnky sa ľahko zaobíďame, u nefunkčných mobilných sietí a internetu je to horšie, a vo zaseknutom výťahu úplne najhoršie.
Aké útrapy na človeka čakajú bez jedinej kilowattu elektrickej energie zistili ľudia v Španielsku a Portugalsku. V oboch krajinách vypadla elektrina takmer na dva dni. V niektorých regiónoch bol výpadok kratší a trval len pol dňa.
"Tu sa prakticky ani vlaky nedajú nahradiť autobusom, pretože akonáhle dojazdia naftu a dojdú im nádrže, už znovu nenatankujú. Pri benzínke by ani nebolo možné zaplatiť, iba hotovosťou. Ale netočí sa čerpadlo. Proste nič, čo je na elektriku, nefunguje. Zábavné je, že ako teraz riešia, že človek s elektroautom bude v kríze nahraný, tak teraz si neporadí ani bežné autá,"
Pre predstavu, čo všetko je na elektrine závislé povedal Seznam zprávám Martin žijúci v Španielsku.
Náhrada pre naše technológie bez elektriny v zásade neexistuje. Ani spaľovací motor počas náhleho blackoutu dlho pomôcť nevydrží. Potvrdil sa katastrofický scenár, o ktorom sa už nejakú dobu hovorí v obavách z nestabilných zdrojov energie. Ešte pred sto rokmi pri tom napr. na českých dedinách bola elektrina vzácny jav.
Jediným zdrojom boli často vodné elektrárne vybudované prestavbou starých vodných mlynov. Ich elektrina pri tom stačila s trochou nadsázky len na osvetlenie hájovne. Blackouty na týchto elektrárňach boli iste častejším javom než v prípade Španielska, ničmenej naši predkovia biedne nezhynuli. Koneckoncov, aj Španieli si v nových podmienkach poradili.
"Masívny výpadok prúdu v Španielsku a Portugalsku! Nefunguje internet, neplatí sa a lety sú zrušené. Média: V médiách vládne chaos! Ľudia panikária! Čo sa skutočne stalo: Proste sme si vzali deky, pivo a všetci spoločne sme sa skvelo bavili,"
napísal na X Alex Socoloff, zakladateľ dizajnového start-upu.
Nedobrovoľný svedok blackoutu poukázal na to, že žiť sa dá aj mimo služby našich technologických pomocníkov 24/7. Je dobré si to uvedomiť. Problémy s elektrinou totiž môžu prísť kedykoľvek a kdekoľvek, aj v našej kotlini. Expertí síce tvrdia, že u nás nemožno očakávať extrémne výkyvy teplôt, ktoré za problémom pravdepodobne stáli, ale to neznamená, že nemôžeme mať problémy s elektrinou.
Španielsko vo svojom energetickom mixe sází na obnoviteľné zdroje, jedná sa taktiež o jediný štát, ktorý dokázal 100 % svojej spotreby pokryť z tohoto zdroja. Táto situácia nastáva len niektoré dni v roku, ale aj tak je Španielsko v tomto ohľade unikátom. Možno aj veľká miera zapojených fotovoltaik a veterníkov do systému mohla hrať v blackoute úlohu.
Môžeme byť šťastní, že drtivú väčšinu energie v Česku vyrábame z fosílnych palív? Dvojdňový blackout sa nám vyhol, ale skokový rast cien elektrickej energie kvôli nedávnej energetickej kríze spôsobenej ruskou inváziou na Ukrajinu nie. Dodnes zvýšené ceny elektrickej energie trápia nejedného človeka.
Nahodou majú v Španielsku lacnejšiu elektrinu (približne o polovicu) a uzavreté plynovody z Ruska krajinu tak veľmi neovplyvnili. Závislosť na fosílnych surovinách, ktoré nechceme ťažiť a rovnako nechceme žiť ani s astmou ani s rakovinou, ktoré nám ich spaľovanie prináša, sa stále viac javí ako slepá ulička. Možno nás tak čaká budúcnosť podobná tej španielskej so všetkými kladmi a negatívami, ktoré Španieli a Portugalci v posledných dňoch zažili. Vrátane pitia piva na deke.
Zdroje: autorský text, komentár, X, Seznamzpravy.cz, Aktualne.cz