Česká republika dlhodobo patrí k štátom s najnižšou nezamestnanosťou v medzinárodnom meradle medzi krajinami Európskej únie. Situáciu potvrdili aj posledné dáta zverejnené Českým štatistickým úradom (ČSÚ). Nezvyčajne nerovnomerná štatistika medzi množstvom zamestnaných žien a mužov sa v posledných rokoch mení a v aktuálnych dátach toto porovnanie zaznamenalo pomerne významné priblíženie.
Nie je žiadnou novinkou, že miera nezamestnanosti (teda podiel nepracujúcich osôb schopných práce na celkovej pracovnej sile) v Českej republike dlhodobo útočí na najnižšie hodnoty medzi štátmi európskej sedemdvaciatky. Trend potvrdili aj posledné údaje Českého štatistického úradu.
Percentuálne vyjadrenie miery nezamestnanosti dosiahlo za marec tohto roka na 2,7% a údaj klesol medziročne o 0,3%. Ešte v februári však úrady práce hlásili najvyššiu nezamestnanosť za posledných 8 rokov vo výške 4,4%, lenže metodika Úradu práce ČR sa odlišuje od zberu dát ČSÚ a práve českí štatistici pracujú medzinárodne porovnateľnou metrikou Eurostatu.
V posledných dátach Eurostatu za marec tak Česko udržalo prvú pozíciu v tejto metrike nasledované Poľskom, Maltou, Slovinskom a Nemeckom. Na situácii má dlhodobo efekt vysoký podiel Čechov zamestnaných v automobilovom priemysle, kde im rovnako patrí európske primát, aj keď v absolútnych číslach viac ľudí v oblasti automotive zamestnáva podstatne väčšie a ľudnatejšie Nemecko.
Česko sa potom od Európy odlišuje ešte ďalším štatistickým faktorom. Aj napriek dlhodobo nízkej nezamestnanosti v krajine prevládal nezvyčajne vysoký rozdiel medzi mierou zamestnanosti mužov a žien. Trend sa však podľa štatistických údajov začína meniť.
„Rozdiel v mierach zamestnanosti mužov a žien vo veku 15–64 rokov sa znížil na menej ako 11 percentuálnych bodov, čo je v Česku historicky ojedinelé. Až do roku 2010 sa pohyboval okolo 17 percentuálnych bodov, a vyhliadkou covidového obdobia potom stále zmenšoval,“
Dalibor Holý, riaditeľ oddelenia trhových štatistík práce a rovnostných príležitostí ŠÚSR, vysvetlil výsledky štatistického prieskumu.
Pri porovnaní s európskymi číslami je však v tomto ohľade pomerne výrazný rozdiel. Podľa Eurostatu v marci 2025 predstavovala miera nezamestnanosti žien v EÚ 6,0 %, miera nezamestnanosti mužov bola 5,7 %, čo je nárast oproti 5,6 % v februári 2025. V českých dátach tieto údaje znamenajú 3,2 % miery nezamestnanosti u žien a 2,2 % u mužov.
Hoci aj medzi českými ženami je výrazne nižšia nezamestnanosť, ako vidíme v európskom priemere, rozdiel v tejto štatistike voči mužom je viac ako trikrát vyšší oproti zvyšku Európy. Hoci aj v Česku môžu otcovia čerpať rodičovskú dovolenku, zvyčajne sa to tak nedeje. Možnosť využíva len približne 2 % otcov.
Avšak trend, ktorý rodový rozdiel v miere nezamestnanosti v Česku čoraz viac zotiera, je na dátach badateľný. Podrobné štúdie, prečo k tomuto dlhodobému javu dochádza a prečo je situácia v Česku tak odlišná od zvyšku Európy chýbajú.
Jednou z príčin by však mohlo byť množstvo skrátených úväzkov, ktoré sú čím ďalej častejšou formou zamestnaneckého vzťahu. Prácu na menší než plný úväzok totiž využíva každá siedma žena a práve medzi ženami, ktoré venujú viac pozornosti starostlivosti o deti, sú skrátené úväzky častejšie než u mužov/zamestnancov.
Zdroje: autorský text, ČSÚ, Eurostat, portu.cz, seznamzpravy.cz, novinky.cz, syri.cz, destatis.de,