Americký herec Robert de Niro zdôraznil potrebu usilovného boja za demokraciu kvôli vláde prezidenta Donalda Trumpa v USA počas prejavu v Cannes. Poľsko čelí zahraničnému zasahovaniu na Facebooku počas vrcholiacej kampane pred prezidentskými voľbami. Česko a Slovensko sa v prieskumoch verejnej mienky vzdialujú v ochote brániť svoju vlasť. Merz prvýkrát hovoril v nemeckom parlamente ako kancelár, chystá najväčšiu európsku armádu.
Hollywoodský herec Robert De Niro využil svoj prejav pri preberaní ceny na filmovom festivale v Cannes na kritiku amerického prezidenta Donalda Trumpa. Osemdesiatročný De Niro v utorok na akcii na juhu Francúzska preberal Zlatú palmu za celoživotné dielo.
"V mojej krajine bojujeme ako o život za demokraciu, ktorú sme kedysi považovali za samozrejmosť. To sa týka nás všetkých tu, pretože umenie je demokratické, umenie je inkluzívne a spája ľudí, ako dnes večer. Umenie hľadá pravdu. Umenie zahŕňa rozmanitosť, a preto je umenie hrozbou. Preto sme hrozbou pre autokratov a fašistov. Americký filištínsky prezident sa nechal menovať šéfom jednej z našich popredných kultúrnych inštitúcií (Kennedyho centra). Znížil financovanie a podporu umenia, humanitných vied a vzdelávania,"
povedal v prejave podľa CNN Robert de Niro v Cannes.
Poľsko vo štvrtok uviedlo, že odhalilo možný pokus o zasahovanie do prezidentskej kampane prostredníctvom reklamy na Facebooku, ktorá mohla byť financovaná zo zahraničia, čo platforma sociálnych médií poprela. Európske vlády sú v pohotovosti kvôli známkam zasahovania do volieb od chvíle, kedy Rumunsko v decembri zrušilo prebiehajúce prezidentské voľby kvôli obvineniu z ruského zasahovania, ktoré Moskva poprela.
V nedeľu sa koná prvé kolo poľských volieb, v ktorom sa stretnú liberálny varšavský starosta Rafal Trzaskowski, vysoko postavený člen vládnucej strany Občianska platforma, s historikom Karolom Nawrockim, ktorý vedie poľský Inštitút národnej pamäti, a krajne pravicovým nacionalistom Slawomirom Mentzenom, uviedla agentúra Reuters.
Podľa prieskumu verejnej mienky Globsec by väčšina Čechov neváhala brániť svoju krajinu v prípade vojenského ohrozenia. Prieskum porovnával situáciu v krajinách strednej Európy a v regióne uviedlo menej než polovica respondentov na otázku ohľadom obrany vlasti negatívne len na Slovensku.
"Slovensko je výnimkou v celom regióne, keďže len 49 percent ľudí by išlo bojovať za vlastnú krajinu. Každým rokom sa ukazuje, že Česi a Slováci si nie sú podobní. Priepasť medzi oboma bratskými krajinami začína byť oveľa väčšia"
povedala na tlačovej konferencii analytička Centra pre demokraciu a odolnosť Globsecu Katarína Klingová podľa ČTK.
Nový nemecký kancelár Friedrich Merz v stredu vyhlásil, že sa bude snažiť zjednotiť prístup Európy a USA k Ukrajine, umožní svojej krajine vybudovať najsilnejšiu európsku konvenčnú armádu a učiní z najväčšej európskej ekonomiky opäť "lokomotívu rastu".
Konzervatívny líder sa ujal funkcie pred týždňom potom, čo vo februári zvíťazil vo voľbách a ukončil tak polročné obdobie, keď najľudnatejší členský štát Európskej únie nemal vládu s parlamentnou väčšinou. Už podnikol rad cestování k spojencom v EU a navštívil Kyjev so svojimi francúzskymi, poľskými a britskými partnermi. "Európa od nás niečo očakáva," povedal Merz vo svojom prvom politickom prejave v parlamente a sľúbil, že "našim partnerom a priateľom ponúkneme spoľahlivosť a predvídateľnosť," informovala agentúra AP.