Prvé kolo prezidentských volieb v Poľsku prebehlo bez prekvapení na cieľovej páske. Podľa predpokladov favorit volieb, varšavský primátor Rafal Trzaskowsi, zvíťazil v prvom kole, ale nedosiahol na 50 % hlasov, čo by mu umožnilo usadnúť v prezidentskom úrade. Poliakov tak čaká druhé kolo volieb, kde sa Trzaskowski stretne s Karolom Nawrockim, ktorý skončil len tesne na druhom mieste. Oba sprevádzajú kauzy vo vzťahu k nehnuteľnostiam v Poľsku.
Dlhoročný primátor hlavného mesta, kde dvakrát uspel v priamej voľbe do tejto funkcie, získal ľahko cez 31 % hlasov. Trzaskowski je pri tom členom Občianskej platformy úradujúceho premiéra Donalda Tuska. Dlhodobo viedol prieskumy verejnej mienky a svoju rolu favorita potvrdil aj v ostrom hlasovaní.
Podľa očakávania skončil na druhom mieste kandidát opozičnej strany Právo a spravodlivosť, historik Karol Nawrocki. Oficiálne išiel do volieb ako nezávislý kandidát, ale jeho prepojenie a podpora najväčšej opozičnej skupiny v Poľsku je jednoznačná. Nawrocki dosiahol 29 % hlasov a zostal len v závere za favoritom.
Tesný výsledok tak nep prináša skutočného favorita pre druhé kolo volieb. Stotisíce Poliakov sa zapojilo do volieb aj zo zahraničia, kde veľká časť poľských občanov žije. Výnimkou nebola ani Česká republika so silnou poľskou menšinou v moravskosliezskom pohraničí s Poľskom.
"Poliaci, ktorí hlasovali v Česku, jasne v prvom kole prezidentských volieb vybrali stredopravicového liberála Trzaskowského. Bodovali u nich aj zástupcovia poľskej ľavice, naopak konzervatívcov zlyhali,"
všimol si na X korešpondent ČT v Poľsku Andrea Papadopulos.
Na druhom mieste sa za víťazom v "českém" hlasovaní umiestnil ľavicový politik Adrian Zandberg. Ten síce získal celkovo len 4,8 % hlasov, ale medzi najmladšími voličmi sa umiestnil na druhom mieste s takmer 19 %.
"Ak sa odhady prvého kola potvrdia, je to studená sprcha hlavne pre poľského premiéra. „Hra o všetko začína,“ píše Tusk. Výprask to je pre celú koalíciu, ktorej kandidáti podľa exit pollu dostali len 40 percent hlasov,"
Výsledky hodnotí celkov'e reportér a analytik Filip Herzer na X.
K tomu pridáva komentár Donalda Tuska, pre ktorého sa začína "hra o všetko". Aj keď sa súčasnému poľskému premiérovi podarilo zostaviť vládu napriek strane PiS, dlhodobému hegemónovi poľskej politiky, v pozícii prezidenta ostal zástupca tejto strany Andrzej Dudy, ktorý intenzívne bojkotuje rad politických snáh súčasnej vlády, tiež vďaka neschopnosti plniť sľuby tak klesá Tuskova podpora.
Poľský prezident má právo veta, ktoré prehlasuje len trojpätinová väčšina v Sejme (na rozdiel od nadpolovičnej väčšiny v českého poslaneckej snemovni) a touto väčšinou Tusk nedisponuje. Ak by Trzaskowski dokázal zvíťaziť, situácia by sa odblokla.
Súčasne obaja prezidentskí kandidáti musia čeliť niekoľkým kauzám. Pre Nawrockého sa stala v posledných dňoch najväčšou témou otázka jeho odkúpenia malého bytu v Poľsku od seniora Jerzyho pochybnou praxou tzv. "metódou na vnúčka". Seniorovi sľúbil za odkázanie bytu starostlivosť a možnosť v byte dožiť, avšak o neho sa nestaral a poľskí novinári ho našli v domove dôchodcov a tiež poukázali na jeho FB príspevky, kde sa sťažuje, že nemá na jedlo.
Nawrocki se v diskusiách opisoval ako obyčajného Poľiaka, v ktorom žije. Následne ťažko vyvracal jeho lži. Otázky reality sa nevyhýbajú ani varšavskému primátorovi. Hlavné mesto počas jeho výkonu funkcie zažíva nevídaný stavebný boom, ale aj ten je sprevádzaný kontroverziami.
Pol'ský realitný trh je veľmi liberálny a developerské projekty sa tu rýchlo realizujú. V hlavnom meste však ich cena rovnako rýchlo rastie a niektoré novostavby sú kritizované za nekvalitné prevedenie, ktoré umožňuje tamtoľšia voľná legislatíva. To potom padá Trzaskowskému na ťarchu.
Zdroje: autorský text, onet.pl, seznamzpravy.cz, X.com