Česko vlani podľa Indexu prosperity a finančného zdravia kleslo medzi krajinami Európskej únie z 15. na 16. miesto. Hlavným dôvodom bola zlá dostupnosť bývania. Naopak, dobre sa nám darí najmä v oblasti zdravotnej starostlivosti a zvládnutej kyberbezpečnosti.
Témou, ktorá aktuálne zosobňuje našu Achillovu pätu, naďalej zostáva dostupnosť bývania. A to od vysokých cien mnohých novostavieb cez zdlhavé stavebné konanie až po náklady na chod domácnosti. Ako odborníci pripomínajú, dotýka sa to najmä mladých ľudí, ktorí sa musia mnohokrát spoliehať na pomoc rodičov.
"Problémom nedostupnosti bývania je zdlhavé povolovanie stavieb, a práve tam by mal štát sústrediť všetky sily. Ak by sa stavalo viac a rýchlejšie, dostupnosť bývania by sa výrazne zlepšila,"
uviedol pre LP Life šéf developerskej spoločnosti Trigema Marcel Soural a dodal:
"Vzhľadom na pretrvávajúci výrazný previs dopytu preto aj tento rok očakávam rast cien nových nehnuteľností v rozmedzí 5 až 10 percent, čo sa potom nepriamo prejaví aj v cenách nájomného."
Jeho slová potvrdzuje tiež predseda predstavenstva spoločnosti Skanska Residential Petr Michálek, ktorý opísal situáciu v Prahe.
„Aj keď sa do ponuky kvartálne dostáva viac nových bytov než v predchádzajúcich rokoch, najmä vďaka silnej dopytu, ktorý motivuje developerov uvádzať na trh čo najviac projektov a zásobe pripravených projektov z obdobia odloženého dopytu v rokoch 2022 a 2023, stále to nestačí na uspokojenie obrovského záujmu a naplnenie dlhodobých potrieb rozvoja hlavného mesta.“
Ďalším veľkým nedostatkom je potom aj naša nízka pridaná hodnota, ktorá sa tvorí hlavne v oblasti výskumu a vývoja produktov a služieb, tak marketingu a predaja. Podľa zástupcov nezávislej iniciatívy podnikateľov Druhá ekonomická transformácia je Česko bohužiaľ stále ešte krajinou, ktorá sa opiera o subdodávatel'skou ekonomiku postavenou hlavne na výrobe.
"Musíme prejsť transformáciou k vlastným produktom a službám. Cesta to nie je ľahká, ale jediná možná a my sa snažíme túto cestu definovať a podporovať,"
vysvetľuje v Tlačovej správe majiteľ Wikov Industry Martin Wichterle.
Okrem toho trápi Česko, v porovnaní s radom iných európskych krajín, nedostatok start-upov či málo rozvinutá digitálna infraštruktúra. Na vine je predovšetkým malé pokrytie vysokorýchlostným internetom. Ten je totiž dostupný iba na 54 percentách územia, čo nás radí len tesne pred Grécko na predposledné miesto v rámci celej Európskej únie. Na vine je podľa niektorých z nich domáca legislatíva.
„Našou prioritou v pokrývaní internetom je predovšetkým budovanie optickej siete, ktorá je kľúčová pre rozvoj a digitalizáciu Českej republiky. Často však narazíme na zložité legislatívne procesy alebo prekážky zo strany obcí, čo celú výstavbu výrazne predlžuje,“
napísal LP-Life riaditeľ vonkajších vzťahov a udržateľnosti v spoločnosti T-Mobile Martin Orgoník.
Naopak najväčší posun vpred sme zaznamenali vo finančnom zdraví obyvateľov. Zatiaľ čo v roku 2022 sme boli v tomto smere ešte na 13. mieste, tento rok je už pozícia deviata. Najväčší rozdiel sa prejavil pri úsporách.
"Miera úspor domácností vzrástla proti dlhodobému priemeru už počas pandémie, najmä u domácností s vyššími príjmami. Jej udržanie aj v nasledujúcich rokoch možno do určitej miery vysvetliť vyššími úrokovými sadzbami, ktoré sa v Česku držali nad priemerom EÚ,"
citirala Terézu Hrtúsovou zo Českej sporiteľne Česká tlačová agentúra.
U zdravia a bezpečnosti sme potom obsadili hneď miesto prvé. Za týmto úspechom stojí predovšetkým zvládnuta ochrana proti kyberkriminalite, veľmi nízka kojenecká úmrtnosť a relatívne dostupná lekárska starostlivosť.
Stávame sa navyše aj stredoeurópskymi „tigermi“ v zahraničných investíciách, upozornila iniciatíva Druhá ekonomická transformácia. Českí investori nakúpili a teraz držia podiely v zahraničných firmách v hodnote 70 miliárd dolárov, čo je približne 1,5 bilióna korún. Na porovnanie: je to podobne ako majú v zahraničí investované napríklad Portugalci. Súčasne sa uvedená suma blíži objemu investícií, ktoré v cudzine držia napríklad investori z Izraela. Takto sme predbehli ostatné stredoeurópske krajiny. Poľsko, ktoré je v počte obyvateľov takmer 4krát väčšie, nemá kapitál v priamych investíciách v zahraničí ani v polovičnej výške. To mimo iné znamená, že sa z pozície krajiny, z ktorej odtiekajú dividendy, stávame regiónom, kam naopak budú výnosy zo zahraničných investícií pritekať. A budú budúcnosť výkonnosti našej ekonomiky zlepšovať.
Index prosperity a finančného zdravia naznačuje, v akých smeroch sme porovnateľní s inými európskymi krajinami a kde naopak zaostávame. Navzdory mnohým politickým proklamáciám sa nám ale zatiaľ nedarí slabé stránky príliš zlepšovať. Aj preto je uvedený index tak zaujímavý. Hovorí o tom, že obyčajné slová na zlepšenie väčšinou nestačia.
Zdroje: vlastné dotazovanie, Druhá ekonomická transformácia, Index prosperity a finančného zdravia, ČTK,