Všimli ste si množstva ázijských párov, ktoré v Prahe fotia svadobné fotky? Potom možno neviete, že to nie je skutočná svadba. Dôvod, prečo mladí novomanželia pózujú na najkrajších miestach Prahy, je oveľa romantický, než sa môže zdať.
Naše svadobné zvyky sú jednoduché. Jeden deň. Obrad, množstvo ľudí okolo, fotograf. Fotky zo svadobného obradu a fotenie potom niekde v záhradách, alebo romantických priestoroch. Väčšinou ale svadobné fotenie vnímame ako zbytočný stres, ktorý zdržuje hostí.
Ázijčania to majú inak a tento trend začína preniknúť aj k nám. Predsvadobné fotenie je pre nich záležitosťou prestíže a súkromia.
Máte naň neobmedzený čas, pokoj a súkromie. Užívate si atmosféru len vy a fotograf. Nikoho nezdržiavate a váš zážitok je len váš. Na vlastnej svadbe sa potom môžete venovať len svojmu obradu a hostiam. V ázijských krajinách je predsvadobné fotenie súčasťou väčšej tradície.
Svadobné fotografie sú vystavené v deň svadby. Doma, v obradných sieňach, na hostine. Fotky sú stredobodom celého slávnosti rovnako ako mladý pár. Novomanželia ich používajú na svojich svadobných oznamoch a zdieľajú tak so svojimi hosťami nežnosť okamžiku ešte pred samotným obradom. Preto si na fotkách dávajú veľmi záležať a veľmi často hľadajú nezabudnuteľné lokality. Prečo práve Praha?
Juhokórejský romantický film z roku 2005 Lovers in Prague (Milenci v Prahe) je už dvadsať rokov absolútnym hitom.V ňom sa Praha zobrazuje ako mimoriadne romantické miesto. Asi tak, ako sa u nás zobrazuje Paríž. Preto veľká časť budúcich manželov v Prahe je práve z Južnej Kórei.
A keď stretnete páry, kde nevesta má červené šaty, ide najskôr o Číňanov. Červená farba tam symbolizuje šťastie, takže červené šaty v rannom slnku na prázdnych uliciach Zostáva len rýchlo vziať do ruky fotoaparát. Navyše, nevesty si počas fotenia často menia šaty. Mení sa aj lokácia, takže to môže byť aj záležitosť na niekoľko dní, niekoľko slnečných ráno.
Premanželské páry z Číny láka skoro ráno aj Karlův most alebo Staroměstské námestie. Páry často prichádzajú aj z Hongkongu alebo Tai-wanu. V Hongkongu popularitu Prahy zvýšila aj pieseň Prague Square od umelcov Jolin Tsai a Jay Chou.
A áno, podobne obľúbený je aj Paríž alebo Londýn.
Väčšina zákazníkov, ktorým sa podarí cestovať kvôli svadobným fotografiam, sú „úradníci, stredná trieda, mladé, vzdelané páry, které radi honosia exotickými vecami a módu,
povedal Han pre web latimes.com, manažér čínskej spoločnosti, ktorá sa zaoberá svadobným cestovaním po celej Európe.
V Južnej Kórei populárny seriál má u nás na ČSFD iba 38 % a diváci kritizujú mizerný český dabing, hrozný český komparz a celkovo pre našincov pôsobí seriál asi príliš kŕčovito. Lepšie je hodnotená originálna verzia, mala lepší zvuk a samozrejme aj autentickejšiu atmosféru.
Inak teda Kórejci majú neuveriteľne roztomilú predstavu o Prahe - Staré město, Pražský hrad, panoráma Pražského hradu, panoráma Starého mesta, luxusné apartmány a kórejské reštaurácie.
Samozrejme nechýbajú ani domestikovaní Kórejci, ktorí u nás žijú, pracujú a pomáhajú hlavným hrdinom.
píše Mononoke na databáze filmov.
A práve táto romantická predstava je tým, čo ázijské novomanželky láka. Ale aby sme neboli len kritickí. Diváci chvália občas dobrý humor, nadhľad a hlavne pekné zábery a exteriéry. Mimochodom, v seriáli sa objavia aj českí herci, napríklad Jan Révai.
Keď novomanželia ukazujú širokej rodine krásne fotografie z Prahy, je to jednoducho symbol neskutočnej prestíže.
A tiež nezabudnuteľný zážitok.
Zdroje: autorský text, csfd.cz, latimes.com, csfd.cz, Profimedia