Európske štáty kladú pod tlakom okolností dôraz na investície do vyzbrojovania. Zbrojniarsky priemysel tak zvyšuje kapacity, aby bol schopný dopyt nejakým spôsobom pochopiť. Na situáciu reaguje aj český zbrojniarsky holding Czechoslovak Group (CSG), patriaci k najväčším európskym zbrojným firmám, ktorý sa pustil do veľkej akvizície továrne na nitrocelulózu v Nemecku. Látka je kľúčovou súčasťou bezdýmneho prachu potrebného pre výrobu munície.
Konflikt na Ukrajine sprevádzaný agresívnou rétorikou Ruska, najmä voči krajinám v tzv. východnom krídle NATO, akou je aj Česká republika, zrýchlil snahy o intenzívnejšie ozbrojovanie a väčší dôraz na bezpečnosť v Európe. Navyše z kľúčového hegemóna NATO sa stal nespoľahlivý spojenec.
Zásadným akcelerátorom bola voľba Donalda Trumpa. Americký prezident sa netají svojou kritikou NATO a neochotou angažovať sa v bezpečnostnej politike smerom k svojim európskym spojencom. Práve na najväčšiu armádu sveta sa však európske štáty v NATO dlhodobo spoliehali vo svojich obranných plánoch.
Veľmi blízke spojenectvo pre USA fungovalo veľmi dobre, pokiaľ ide o vývoz svojich obranných technológií, zbraní a vojenskej výbavy. Podľa serveru DW až 64 % zbrojného importu do európskych krajín NATO pochádzalo z USA. Niektoré štáty ako napr. Holandsko nakupovalo až 90 % svojej výzbroje v USA.
Táto štatistika sa však môže v najbližších rokoch meniť. Hoci vojenský ústup USA z Európy stále prebieha len v rétorickej rovine, európske štáty zvyšujú svoje zbrojné rozpočty a spoliehať sa chcú predovšetkým na európske zbrojnárske firmy.
Dopyt pri tom nie je hnany len národnými rozpočtami. Stovky miliárd eur chce na zbrojenie uvoľniť tiež rozpočet Európskej únie. Európski zbrojári tak hodlajú zvyšovať svoje kapacity. Ako ukazuje vojna na Ukrajine v prípade horúceho konfliktu však nie sú kľúčové len zbrane samotné, ale je nutné disponovať značným množstvom munície.
Celosvetovo je ocenená česká muníčna iniciatíva, ktorá pomohla zohnať rozsiahle množstvo delostreleckej munície pre ukrajinskú armádu, tá je pri tom nedostatková a jej masívna výroba zostáva v Európe naďalej komplikovaná. Najväčším výrobcom nitrocelulózy, kľúčovej chemickej zlúčeniny pre bezdymný strelivo, totiž zostáva Čína. Najľudnatejšia krajina sveta s tvrdým komunistickým režimom však nie je európskym spojencom a naopak utužuje svoje spojenectvo s Ruskom.
Význam výroby nitrocelulózy si samozrejme uvedomujú aj v najväčšom českém zbrojárskom holdingu CSG. Jeho súčasťou je aj slovenský výrobca delostreleckej munície MSM Group. Celý holding rozširuje kapacity k produkcii tohto kľúčového zbrojného materiálu. Súčasťou stratégie CSG je disponovať celou vertikálou výroby od surovín až po finálny produkt. Za týmto účelom holding kúpil továreň na nitrocelulózu v Nemecku.
"V priemyselnom areáli Walsrode prebiehala chemická výroba, niekedy aj pre potreby obranného priemyslu. Aj v súčasnej situácii, kedy sa chemický priemysl v Európe potýka s vysokými cenami energií a náročnou reguláciou, môže výroba nitrocelulózy pre muničný priemysl zabezpečiť dlhodobú perspektívu pre spoločnosti pôsobiace v tomto odbore. Výroba energetické nitrocelulózy je strategicky dôležitá pre bezpečnosť krajín NATO a EU a ich spojencov. Európa nesmie upadnúť do závislosti na dovoze tejto strategickej komodity, pretože je nevyhnutné mať zabezpečené dodávky aj v kríze,"
okomentoval akvizíciu generálny riaditeľ divízie CSG Defence.
Strategickú rovinu výroby suroviny pre "pohon" palných zbraní potvrdzujú aj plány najväčšieho výrobcu zbraní v Európe BAE Systems. Britská zbrojovka plánuje prijsť s alternatívnou zmesou bez nitrocelulózy a zbavit sa tak závislosti na v súčasnosti nedostatkovej chemickej látke. Pomocou nového vynálezu plánuje zväčšiť výrobu munície 16-krát.
Zdroje: autorský text, DW.com, CSG, irozhlas.cz, armadnizpravodaj.cz