Jesenné voľby do Poslaneckej snemovne prvýkrát umožnia občanom, aby zo zahraničia poslali hlasy korešpondenčnou voľbou. Možnosť voliť inak, než vo volebnej miestnosti je možná vo väčšine demokratických štátov nielen v Európe. Podľa odhadov sa v čase volieb nachádza v zahraničí až 600 000 potenciálnych voličov. Hoci vo volebných miestnostiach na ambasádach volil len zlomok z nich, skúsenosti zo Slovenska ukazujú, že celkovými výsledkami korešpondenčnej voľby príliš nepohnú, aj keď by mohli.
Všetci Česi pobývajúci v zahraničí musia na možnosť voliť na diaľku splniť základné predpoklady. Prvým z nich je žiadosť o zapísanie do zoznamu voličov na príslušnom zahraničnom veľvyslanectve. Následne je potom nutné ešte požiadať o zaslanie písomností k uskutočneniu voľby. Druhý krok je možný až po vyhlásení termínu volieb prezidentom.
Petr Pavel minulý týždeň stanovil termín volieb na 3. a 4. októbra, takže je možné obe kroky spojiť. Oboje je možné vykonať osobne na príslušnom veľvyslanectve, pomocou Portálu občana alebo dátové schránky, čo je asi varianta, ktorá sa javí ako najlogičtejšia. Krajánci žijúci v dosahu zastupitelských úradov tu budú môcť hlasovať prezenčne, rovnako ako v minulosti.
Volebný lístok však potenciálni voliči nedostanú vo fyzickej podobe, úrady im pošlú len volebnú obálku, a budú si ho musieť sami vytlačiť podľa návodu, ktorý im s obálkou bude doručený. Kto nemá doma tlačiareň bude si musieť vytlačiť lístok v práci, u známych alebo v nejakom copycentre.
Vhodné bude všetko vykonat včas, pretože započítané budú len hlasy, ktoré dorazia k volebným komisiám v termíne konania volieb. Možnosť sa týka všetkých Čechov, ktorí pobývajú v zahraničí. Napríklad aj "vášnivých cestovateľov", ktorí ani nevedia, kde sa budú v termíne volieb nachádzať, pretože pendulujú medzi rôznymi štátmi.
"Najjednoduchší spôsob realizácie volebného aktu v rôznych situáciach, napr. voľby mimo štátu, kde je volič vedený v zozname voličov (či už v ČR alebo v USA), je požiadať o vystavenie voličského preukazu na úrade, kde je volič zapísaný v zvláštnom zozname voličov. S voličským preukazom je potom následne možné osobiť voliť kdekolvek. Ak sa takýto volič nemôže dostaviť do volebnej miestnosti, môže využiť korešpondenčné hlasovanie. Ak má súčasne vydaný aj voličský preukaz, je potrebné, aby ho priložil do doručovacej obálky, v ktorej posiela korešpondenčný hlas,"
vysvetľuje Ministerstvo vnútra na svojom webe aj takéto prípady.
Z popísaného prípadu je zrejmé, že nie je možné presne určiť, koľko oprávnených českých voličov sa v čase volieb nachádza v zahraničí. Odhady hovoria, že nová varianta by sa mohla týkať až 600 000 voličov.
Keďže sa poslanecké mandáty rozdeľujú podľa výsledkov vo volebných obvodoch (kopírujú správne obvody), sú určené hlasy zo zahraničia do započítania do štyroch obvodov, kde sa rozdeľuje viac ako 30 mandátov, teda do štyroch najväčších.
Los určil, z akých svetových regiónov, do akého z týchto krajov poputujú zahraničné hlasy. Najmenším z najväčších krajov je pohľadom minuloročných volieb Moravskosliezsky kraj, kde minulý rok odovzdalo hlas približne 578 000 voličov. Súčasne mu los priradil započítanie hlasov z regiónu Západná Európa, kde sa nachádza väčšie množstvo českých krajanov. Len vo Veľkej Británii žije podľa odhadov Ministerstva zahraničných vecí (MZ) na 100 000 Čechov.
Do regiónu sa zároveň počíta Francúzsko alebo Španielsko, ale už nie Nemecko. Ako krajina s druhou najväčšou enklávou s českými krajanmi po Británii by už najskôr vytvárali disproporciu v zaslaných hlasoch. Veľká Británia a Španielsko sú taktiež najpopulárnejšími destináciami študentského programu Erasmus a študentov v zahraničí sa korešpondenčná voľba tiež týka.
Do najvýchodnejšieho českého kraja, by tak teoreticky mohlo doputovať bezmála až 200 000 korešpondenčných hlasovacích lístkov. Teda napríklad štvrtina hlasov a vzhľadom na to, že výsledky volieb v zahraničí sa zvyčajne značne odlišujú od tých dominantných domácich, mohla by nová volebná možnosť značne zamiešať kartami.
"Záujem o korešpondenčné voľby bude pravdepodobne narastať postupne, ako to bolo v prípade Slovenska. Po zavedení možnosti korešpondenčných volieb volilo v zahraničí asi 5 000 Slovákov, dnes je to už okolo 60 000,"
upozornil na skúsenosti zo zahraničia riaditeľ správnej a konzulárnej sekcie MZ Martin Smolek pre Svobodní vídeňské listy.
Hoci je celkovo Slovákov menej, tak za životom v zahraničí sa ich vydáva viac ako v prípade Čechov a v rade európskych krajín ich tak žije väčšie množstvo. Napríklad v spomínanej Británii žije približne 135 000 Slovákov. Čísla sú tak viac ako súmerné.
Státisíce hlasov do "ostravských" volebných urní teda dojdú len ťažko, ale možno nová metóda zaujme väčšie množstvo ľudí, než aké vidíme na zahraničnom príklade.
Zdroje: autorský text, MZ, MV, ČT, volby.cz. X.com, svataznalec.cz