Top hledané
Výsledky (0)
Rast preferencií novej anti-migračnej strany vo Veľkej Británii prinútil súčasnú vládu sprísňovať migračné pravidlá.

Ranné vtáča: Britská vláda chce dôrazne obmedzovať migráciu. Muž za mrežami strávil nesprávne 38 rokov

Radim Červenka
14.May 2025
+ Pridať na Seznam.cz
3 minuty
Britský parlament v Westminstri.

Britská vláda plánuje sprísňovanie migračných pravidiel pod tlakom úspechu krajne pravicovej strany Reform UK v komunálnych voľbách. Po 38 rokoch za mrežami bol prepustený muž odsúdený prostredníctvom justičnej omylky. Minister Lipavský kritizoval ruský vyšetrovací výbor ustanovený kvôli poškodeniu sochy vojaka Červenej armády v Tepliciach. V Nemecku vláda podnikla raziu proti krajne pravicovému hnutiu, ktoré odmietalo súčasné zriadenie v Nemecku a tiež platiť pokuty.

Starmer vyhlásil koniec experimentu s otvorenými hranicami

Britský premiér Keir Starmer sa v pondelok zaviazal znížiť počet prisťahovalcov a sťažiť ich usídľovanie vo Veľkej Británii, čím sa postavil problému, ktorý trápi niekoľko po sebe idúcich vlád a podporuje vzostup novej protiimigračnej strany, ktorá by mohla ohroziť politický establishment v krajine. Starmer, ktorého stredovoľavá Labouristická strana minulý rok v júli drtivo zvíťazila, čelí tlaku voličov, ktorí sú stále viac frustrovaní vysokou mierou prisťahovalectva, ktoré podľa mnohých spôsobuje zaťaženie verejných služieb a rozzúruje etnické napätie v niektorých častiach krajiny.

Starmer vyhlásil, že ukončí "neúspešný britský experiment s otvorenými hranicami", necelé dva týždne po tom, ako v miestnych voľbách zaznamenala výrazné víťazstvo tvrdá pravicová strana Reform UK vedená Nigelom Faragem. Labouristi a stredopraví konzervatívci, dlho dominantné strany britskej politiky, zaznamenali v súbojoch o posty v miestnych radách a starostov pokles podpory, uviedla agentúra AP.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Za mrežami strávil nesprávne 38 rokov

Muž, ktorý strávil takmer štyridsať rokov v britskom väzení za vraždu barmanky, vyhlásil, že nie je nahnevaný ani ho nič netrápi, napriek tomu, že jeho rozsudok za vraždu bol v utorok zrušený a on bol prepustený na základe dôkazov DNA. Peter Sullivan si zakryl ústa rukou a rozplakal sa, keď odvolací súd v Londýne zrušil jeho odsúdenie a nariadil jeho prepustenie na slobodu potom, čo strávil roky bojom za preukázanie svojej neviny.

Sullivan, ktorý sledoval rokovania prostredníctvom videozáznamu z väznice Wakefield v severnej Anglicku, prostredníctvom svojho právnika uviedol, že nie je urazený a že sa nevie dočkať, až uvidí svojich blízkych. Podľa jeho právneho zástupcu bol najdlhšie odsúdenou obeťou nespravodlivo vo Veľkej Británii. Osemdesiatosemročný Sullivan bol v roku 1987 odsúdený za vraždu Diane Sindallovej v Bebingtonu neďaleko Liverpoolu v severozápadnom Anglicku. Za mrežami strávil 38 rokov, informovala CNN.

Lipavský odmietol ruské vyšetrovanie pomníka vojakovi Rudnej armády poškodeného vandalizmom

Minister zahraničia Jan Lipavský označil za zasahovanie snahy ruskej komisie zasahovať do vyšetrovania vandalského útoku na sochu vojakovi Rudnej armády v Teplicích. Trestné stíhanie kvôli nedávnemu zvrhnutiu sochy v Teplicích nariadil minulý týždeň predseda ruskej vyšetrovacej komisie Alexandr Bastrykin.

"Dôrazne protestujem proti ďalšiemu pokusu Ruska o hrubé zasahovanie do vnútorných záležitostí Česka. Pána Bastrykina z ruskej vyšetrovacej komisie upozorňujem, že jurisdikcia ruských orgánov sa nevzťahuje ani na Krym, ba ani na Teplice,"

napísal na sieti X podľa ČTK Lipavský. Na pomník sa nevzťahuje rusko-česká dohoda o udržiavaní vojnových hrobov, pretože sa nejedná o hrob, ale iba o pomník.

Nemecká vláda podnikla raziu proti extrémistickému hnutiu, členovia odmietali platiť pokuty

Nemecká vláda v utorok zakázala krajne pravicovú organizáciu "Kráľovstvo Nemecka" ako hrozbu pre demokratický poriadok krajiny a pri razii v niekoľkých spolkových krajinách zatkla štyri jej predstavitele. Skupina je súčasťou tzv. hnutia Reichsbürger, ktoré tvrdí, že historická Nemecká ríša stále existuje, a odmieta uznať súčasnú demokratickú vládu alebo jej parlament, zákony a súdy. Členovia rovnako odmietajú platiť dane a pokuty.

Približne 800 policajtov začalo v utorok razie na pozemkoch skupiny a v domoch jej popredných členov po celej krajine. Minister vnútra Alexander Dobrindt pri oznámení zákazu skupiny uviedol, že jej členovia svoje nároky na moc podporujú antisemitskými konšpiračnými naratívmi, ktoré nemožno tolerovať, uviedla agentúra AP.

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie