Prvou spoločnosťou s akciami na burze, ktorej trhová hodnota dosiahla štyri bilióny dolárov, teda v prepočte približne 84,2 biliónu korún, je americký výrobca čipov Nvidia. K ďalším hráčom, ktorí udávajú tón svetovému biznisu, patria napríklad Microsoft, Apple, Amazon a Google. Zaujíma vás, ako je na tom Európa i samotné Slovensko?
Najcennejšia spoločnosť sveta podľa trhovej kapitalizácie vyrába pokročilé polovodiče, ktoré sa využívajú v infraštruktúre pre prevádzku modelov generatívnej umelej inteligencie (AI). Nvidia sa v poslednej dobe odrazila od svojich aprílových miním, keď trhy negatívne reagovali na vyhlásenie takzvaných recipročných ciel americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Odvtedy ale ich hodnota vzrástla o viac ako 73 percent. Vďaka tomu už jej trhová hodnota dosiahla štyri bilióny dolárov, teda v prepočte približne 84,2 biliónu korún.
Druhou najcennejšou spoločnosťou na burze je americký technologický gigant Microsoft s trhovou kapitalizáciou 3,75 biliónu dolárov, teda necelých 80 biliónov korún. Firma sa vďaka angažovanosti vo spoločnosti OpenAI, tvorcovi ChatGPT, vezie na bujnenie generatívnej umelej inteligencie. Jeho technológiu postupne integruje do svojich nástrojov, čo jej samozrejme ďalej zvyšuje na atraktivite.
Do prvej desiatky najcennejších firiem sa radí aj Apple, jeho rivalita s Microsoftom siaha až do osemdesiatych rokov minulého storočia. Vtedy firma na obvinila Billa Gatesa z toho, že okradol „vizuál a dojem“ operačného systému Macintoshe.
Spoločnosť s logom naštípaného jablka vtedy začiatkom deväťdesiatych rokov prehrala s Microsoftom významný súdny spor, ktorý predajcom operačného systému Windows otvoril cestu k dominancii na trhu osobných počítačov na desiatky rokov dopredu. Značke Apple navyše v posledných rokoch rozhodne nepomohli ani výpadky výroby iPhonov, ku ktorým došlo kvôli zatváraniu niektorých svojich tovární a problémom v dodávateľských reťazcoch.
Medzi ďalšie firmy, ktoré sú na špici, patria Amazon, Alfabet, Saudi Aramco, Meta Platforms, Berkshire Hathaway, Broadcom a Tesla. Stojí za zmienku určite skutočnosť, že všetky - až na saudskoarabský ropný gigant Saudi Aramco – pochádzajú zo Spojených štátov. Pýtate sa, kde je Európa?
Problémom európskych firiem je fakt, že niektoré z nich strácajú svoje pozície. Kým ešte pred desiatimi rokmi predstavovali takmer štvrtinu z hodnoty stovky najväčších spoločností sveta, aktuálne je ich podiel pod hranicou desiatich percent. Tvrdí to aspoň štúdia PwC Global TOP 100 Companies. Starý kontinent sa totiž zatiaľ nedokázal prispôsobiť meniacemu sa ekonomickému prostrediu a nástupu technologických gigantov. Napriek tomu sa nájde niekoľko takých, ktoré slávia úspech. Príkladom je Volkswagen.
Koncern Volkswagen, ku ktorému rovnako patrí naša Škoda, sa celosvetovo medzi firmami podľa výšky tržieb pohybuje okolo desiateho miesta. V prvom štvrťroku tohto roku zákazníkom predal po celom svete 2,1 milióna áut, ako informovala Česká tlačová kancelária. To je o 1,4 percenta viac ako v rovnakom období minulého roka. Predaj áut značky Škoda Auto pri tom stúpol o 8,2 percenta na takmer 240 tisíc áut. Škoda tento rok navyše očakáva zvýšenie predaja svojich elektrických áut na viac ako 80 tisíc. Na tom by mal prispieť modernizovaná verzia elektrického modelu Enyaq a nedávno uvedené menšie elektrické SUV Elroq.
Rebríček najhodnotnejších firiem má rovnako Česko. Sestavuje ho portál Seznam Zprávy v spolupráci so spoločnosťou Delloitte. Za minulý rok držal primát ČEZ, jehož hodnota sa odhaduje na viac než 470 miliárd korún. Viac ako 400 miliárd má potom koncern EPH Daniela Křetínského a Patrika Tkáče. Tretí sa umiestnila lotériová spoločnosť Allwyn, nástupca Sazky. Subjekt, ktorý je súčasťou finančnej skupiny KKCG miliardára Karla Komárka, má hodnotu presahujúci 210 miliárd korún. Ďalej je to CPI Radovana Vítka s hodnotou 140 miliárd. V prípade zbrojára Michala Strnada a jeho Czechoslovak Group to je potom približne 100 miliárd. Za zmienku stojí ešte Agrofert Andreja Babiše s cenovkou vo výške 74 miliárd.
Ocenenie firmy je dôležité nielen kvôli hodnote jej cenných papierov, ale aj v momente, keď podnikatelia riešia zmenu vlastnických vzťahov, či dokonca predaj firmy. Práve preto sú informácie o tom, kto je práve najúspešnejší, tak podstatné.
Zdroje: autorský text, ČTK, PWC, Wikipedia, Seznam Zprávy