Situácia na Blízkom východe sa v posledných dňoch mení z minúty na minútu. V súvislosti s veľmi napätou situáciou, to tak vnáša paniku na celý svet. Zatiaľ čo iránski obyvatelia sú rozpoltení medzi oslavovaním a strachom, v Dubaji sa riešia zvláštne javy v polohe obyvateľov. Dohromady s napätím spôsobeným niekoľkými výbuchmi, sa prehlbuje čoraz silnejšia panika. Niekoľko ľudí hlási problémy so systémom GPS. Zatiaľ čo si v pohodlí domova dávajú raňajky, podľa máp sa nachádzajú oveľa južnejšie v Abu Dhabi. Je tento skrat výsledkom prebiehajúceho konfliktu alebo ide o niečo iné? A aký častý je jav GPS spoofing/jamming?
“Počas dňa nefungovala GPS. Zaspávali sme na palme, zobudili sme sa v Abu Dhabi. Tomu sa hovorí GPS spoofing.”
Informuje na svojom Instagrame jedna z Češiek žijúcich v Dubaji.
A nie je jediná. Po internete v tejto chvíli kolujú stovky oznámení, že mapy neukazujú presnú realitu, ba naopak. Spôsobuje to narušenie GPS signálu, ktoré tak ovplyvnilo presnosť zobrazovania máp.
Rušenie navigačných signálov nie je také ojedinelé, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Počas posledných rokov sa táto „taktika“ hojne využíva vo vojne na Ukrajine a konflikte v Gaze. Môžu ovplyvniť mobilné telefóny či iné osobné zariadenia a v extrémnejších prípadoch aj lietadlá s loďami. Ide buď o spoofing alebo jamming.
V prípade jammingu ide o využitie zariadení na úmyselné rušenie rádiových signálov. Zároveň blokujú schopnosti systému presne prijímať dáta. Na rozpoznanie by mal byť o niečo ľahší. Spoofing na to ide trošku inak. Ten naopak vysiela falošné rádiové signály za účelom klamania navigačného systému. Zobrazuje falošné dáta a polohy. Je pomerne nenápadný a nebýva úplne jednoduché ho rozpoznať.
V realite potom dochádza k tomu, že nepresné údaje o polohe môžu spôsobiť, že sa loď dostane mimo svojho kurzu. Tým sa zvyšujú šance na zrážky a potenciálne katastrofy. Vo vojnových zónach sa pomocou týchto rušení snažia zmiasť drony a rakety, aby sa nedostali k svojim cieľom.
„Rozsiahle rušenie GPS signálu ovplyvnilo za posledných 24 hodín viac ako 1100 lodí v oblasti Blízkeho východu v Perzskom zálive, pričom plavidlá boli chybne umiestnené na letiskách, v jadrovej elektrárni a na pevnine v oblastiach Iránu, Ománu a Spojených arabských emirátov.“
Uviedla prvého marca dátová stránka Windward.ai.
Aj keď sa nás mnoho tvorcov snaží presvedčiť, že súčasná situácia sa Emirátov vôbec netýka, nie všetci by s nimi súhlasili. V Dubaji trosky iránskeho dronu zasiahli jeden z najznámejších hotelov vôbec Burdž al – Arab, ľudia pridávajú videá, kde môžete počuť hlasné výbuchy a turisti nemajú, ako sa dostať domov.
„Musí to byť kvôli rušičkám signálu dronov, ktoré vláda používa na zachytenie a znemožnenie navigácie dronov/rakiet. Nebojte sa a buďte v bezpečí, snažte sa čo najviac vyhýbať vychádzaniu von.”
Zodpovedá na internetovej stránke reddit jeden z používateľov k otázke, čo sa deje s GPS.
Na Blízky východ vycestovalo na dovolenku aj množstvo Slovákov, ktorí teraz riešia, ako sa dostať domov. Dubaj oznámil, že všetky iránske strely ich protivzdušná obrana zachytila, ale stopercentnú bezpečnosť zabezpečiť nemôžu.
„Ja si myslím, že ľudia by mali použiť zdravý rozum a neblázniť. Dostal som od nejakých novinárov otázku, čo hovorím na to, že vraj dnes odleteli do Ománu nejaké skupiny turistov na dovolenku. Ja neviem, či vedia, čo robia. Ja dúfam, že dobre vedia, čo robia,“
Oznámil k mimoriadnej situácii minister zahraničných vecí Petr Macinka.
Zdroje: autorský text, windward.ai, seznam.zpravy.cz, Instagram, Reddit, cnn.iprima.cz, novinky.cz