Nový pápež bol zvolený. Konkláve kardinálov rozhodlo pomerne rýchlo a po niekoľkých neúspešných voľbách sa dymenie bielym dymom svet dozvedel, že novou hlavou katolíckej cirkvi bude muž pôvodom z Chicaga. Poprvé je tak pápežom Američan z USA. Svet sa v tejto súvislosti rýchlo začal pítať, aký má vzťah k súčasnému kontroverznému prezidentovi USA, Donaldu Trumpovi. Po sociálnych sieťach tak záhy začalo kolovať presdieľanie kritického príspevku kardinálom Robertom F. Prevostom.
Hoci Robert F. Prevost patril medzi silné kandidáty, nebol pred voľbou pápeža v kruhu najväčších favoritov a bol považovaný za akéhosi kompromisného kandidáta. Patril síce medzi podporovateľov pomerne neortodoxného pojetia pápežstva predchádzajúceho rímskeho pontifika Františka, ale zároveň má bližšie ku konzervatívnym katolíkom.
Podľa niektorých prognóz sa malo jeho meno dostať na konkláve do popredia v prípade, že kardináli nenájdu zhodu na niektorom z favorizovaných kandidátov. K tomuto scenáru možno až do určitej miery v hermeticky uzatvorenej Sixtínskej kaplnke, kde sa voliebne stretnutie kardinálov koná, došlo, keď v niekoľkých prvých kolách nebol pápež zvolený.
Aj tak patrilo uznesenie kardinálov po 26 hodinách k tým rýchlejším, pretože častokrát sa najvyšší predstavitelia dohádajú mnoho dní. Niet divu, šanca usadnúť na pápežský stolec prichádza pre rad z nich len raz za život. Kandidátom je väčšinou okolo šesťdesiatky alebo aj sedemdesiatky, preto než zvolený pápež dožije, vek už im mnoho šancí na zvolenie pri budúcom konkláve neponúka.
Rovnako ako minule bol bezprecedentne prvýkrát zvolený kandidát z južnej Ameriky, tentoraz bol prerušený precedens o pápežovi z USA. Neoficiálne sa kardinalovia tomuto voľbe bránili, keďže podľa niektorých interpretácii nie je vhodné, aby bol pápežom človek z najmocnejšej krajiny sveta, tá ďalšia zastávanie vo špecifickom úrade nepotrebuje.
V prípade Roberta F. Prevosta najpravdepodobnejšie zafungoval fakt, že polovicu svojho života strávil ako misionár v Perú a má tiež peruské občianstvo, čím zmenšil svoje prepojenie s rodnou veľmocensky orientovanou krajinou. USA v posledných mesiacoch prechádzajú politickým zemetrasením zapríčineným prezidentovaním Donalda Trumpa a preto vzťah pápeža k súčasnému prezidentovi USA je palčivou otázkou.
"Podľa správ je nový pápež celkom výrazným odporcom Donalda Trumpa, J.D. Vanceho a ich politiky. Očakávam zajtra 2000% cla na vatický merch,"
vtipoval na účet vzťahu pápeža a amerického prezidenta investor, komentátor a člen pirátskej strany Jiří Hlavenka.
Tiež zdieľal fotku príspevku, v ktorom sa objavila kritika Trumpa, ktorú Prevost zdieľal tento rok v apríli. V cirkvi rezonujú najmä tvrdé deportácie imigrantov z USA realizované Trumpovou administratívou, ktoré podľa vyjadrenia miestnych súdov prebiehajú navyše nelegálne.
Trump však v kontexte zvolenia nového pápeža zatiaľ konfliktnú polienku do ohňa nepridal a komentoval nového rímskeho biskupa ako "veľkú česť pre našu krajinu". Hoci by bolo pikantné sledovať frontálny útok vedený slovami amerického pápeža priamo na Trumpa, niečo také by bolo veľkým prekvapením. Prevost totiž vo voľbe uspel práve vďaka svojmu kompromisnictvu.
"Prevost je považovaný za mimoriadneho vodcu. Už od veľmi mladého veku bol menovaný do vedúcich funkcií. Je vnímaný ako niekto, kto je pokojný a vyrovnaný, kto je nestranný a má veľmi jasno v tom, čo je podľa neho treba urobiť..., ale nie je príliš razantný v snahe to presadiť,"
komentovala pre CNN vatikánska korešpondentka americkej televízie Ellise Allenová povahu nového pápeža.
Na druhej strane novému pápežovi nič nebráni v tom, aby prekvapil. Kardináli si ho síce zvolili s vidinou toho, že nebudú musieť pravidelne rozdýchavať vlny liberalizácie z vlastného stredu, aké predviedol nedávno zosnulý pápež František, ale doterajšie dymové signály môže ľahko prekryť nový vietor od amerického nájomníka vatikánskych palácov.
Zdroje: autorský text, komentář, CNN, BBC, novinky.cz, X.com