Top hledané
Výsledky (0)
V Zimbabwe, podobne ako v Keni, keď je žena zasnúbená, rodina jej budúceho manžela platí svadobnú daň.

Kristina Valachyová
21.Jul 2025
+ Pridať na Seznam.cz
9 minut
Špeciálna rubrika
ziať si Zimbabvčana znamená obohatiť život o nové hodnoty

Výkupné za nevestu, alebo „roora/lobola“ v miestnom jazyku Šončina, je tradičný prejav ďakovania, ktorý platí nastávajúci ženích svojim budúcim tvojcom a svokrovcom. Považuje sa za prejav vďaky rodičom nevesti za výchovu dcéry.

Lásky, ktoré prekračujú hranice kultur, sú dnes bežné. Príkladom je Martina z Česka a Tendai zo Zimbabwe, ktorí sa poznali počas štúdia v Prahe. Dôležitá bola podpora rodín, ktoré sa snažili pochopiť a rešpektovať odlišnosti.

Manželstvo so Zimbabvčanom prináša bohatstvo novej kultúry – dôraz na rodinu, úctu k predkom a komunitu. Aj keď si to vyžaduje prispôsobenie, otvára to dvere k jedinečným zážitkom a hlbšiemu porozumeniu sveta. Zimbabwianske svadby kombinujú tradičné aj moderné prvky, líšia sa podľa regiónu, ale vždy oslavujú lásku, rodinu a duchovné spojenie dvoch ľudí.

Munyai – Prostredník medzi rodinami

Munyai je muž, ktorého vyberajú obe rodiny, ale obvykle ho odporúča rodina ženícha.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Zimbabweanské svadobné šaty 

Dnešné zimbabwianske nevesti často odmietajú nosiť klasické západné biele svadobné šaty. Namiesto toho uprednostňujú kombináciu tradičných motívov, farieb a látok, ktoré odrážajú ich kultúrne dedičstvo. Tento prístup dáva nevestiam aj družičkám väčšiu slobodu a zároveň rešpektuje ich korene.

Izolácia nevesti pred svadbou

Pred samotným dňom svadby nevesti obvykle na dva týždne „izolujú“ – oddelia ju od okolitého sveta a udržujú ju v špeciálne postavenej búdke alebo miestnosti v dome rodičov. Tento rituál má za cieľ ochrániť ju pred pohľadmi mužov a pripraviť ju na novú životnú etapu. Počas tohto obdobia sa ho venujú staršie ženy z rodiny, ktoré ju učia o povinnostiach manželky.

Roora

Keď muž v Zimbabwe cíti, že našiel tú pravú a je pripravený spojiť s ňou svoj život, jeho prvý krok nevedie priamo k žene, ale k ho otcovi. V duchu tradície požiada o povolenie uchádzať sa o jej ruku – nie ako formalitu, ale ako prejav rešpektu k rodine, ktorá ju vychovala. Až keď získa otcovo požehnanie, môže svoju milú oficiálne požiadať o ruku.

Týmto sa však svadobný príbeh ľan začína. Rodina nevesti si následne určí čas, kedy sa chce s budúcim zaťom a jeho príbuznými stretnúť, aby začali rokovania o tzv. Roora , známu aj ako Lobola . Stretnutie sa koná v dome, kde neviesta vyrastala – mieste prepletenom spomienkami a symbolikou. Rodina ženícha prichádza s darmi a peniazmi, no nejde len o „cenu za nevesti“. Roora je spôsob, ako vyjadriť vďaku rodine za roky starostlivosti, lásky a výchovy, ktoré formovali ženu, po ktorej chce muž stráviť život.

Jedným z prvých krokov je kubvisa ndiro , čiže prinesenie jedla na pohostenie všetkých prítomných. Ak rodina ženícha podcení túto povinnosť, môže si vyslúžiť hanbu alebo sa od nej bude očakávať vyššia suma ako kompenzácia. Aj keď sa v minulosti lobola platila najmä dobytkom - kravami alebo kozami, dnes sú bežnejšou formou peniaze. No aj výška sumy môže závisieť od viacerých faktorov – vzdelania nevestia, pôvodu ho rodiny, či regionálnych zvyklostí. Zaujímavosťou z minulosti je, že ak si ženích nemohl dovoliť darovať rodine nevestia ani len záhradnú motyku (čo bolo v istých obdobiach úplne postačujúce), musel za ňu manuálne odpracovať dohodnutý čas. Tento zvyk sa nazýval kutema ugariri - práca namiesto vena.

Prvky jazyka roora a ich pomenovanie sa líšia v závislosti od regiónu a dialektu jazyka Shona.

Vhura muromo

Zásnubný obrad roora je v kulture Shona neodmysliteľným krokom k sňatku. Rodina ženícha prichádza s darmi – od peňazí cez kozu až po symbolické pozornosti – no nemôže hneď prejsť k veci. Najprv musí zaplatiť Vhura muromo, čo znamená „otvoriť ústa“ – ide o symbolický poplatok za právo začať rozhovor o ruke nevesti. Ak v minulosti došlo k nejakému nedorozumeniu, napríklad k porušeniu termínu stretnutia, aj to sa v tejto fáze rieši finančnou kompenzáciou.

Až keď sú všetky tieto formality vybavené, atmosféra sa uvolní. Rodina nevesty prijme hostí s pohostinnosťou a vyjednávanie sa môže naplno začať. Slovo si berie munyai – sprostredkovateľ zo ženíchovej strany, ktorý vedie rokovanie v mene celej rodiny. A práve v tomto bode sa začína skutočný dialóg o splynutí dvoch rodín.

Otvoriť v galérii (1)
Obyvatelia Zimbabwe známi svojou silnou vôľou, odolnosťou a komunitným duchom.
Obyvatelia Zimbabwe známi svojou silnou vôľou, odolnosťou a komunitným duchom.Source: Unsplash

Vyjednávanie je dušou celého obradu. Každá položka zo zoznamu požiadaviek má svoju cenu, no nič nie je pevne dané. Rodina ženícha často požiada o chvíľu na poradu – niekedy vyjdú ven, aby sa „poradili s ostatnými“, no všetci vedia, že ide o stratégiu zjednávania. Tiež momenty sú plné úsmevov, napätia i srdečnosti a vytvárajú medzi rodinami nové putá.

Platby Roora (platby pre rodičov)

Pre otca nevesti sa platí matekenyandebvu – dar za to, že snášal svoju dcéru, keď mu ako dieťa sedávala na kolenách a hrala sa s bradou. Je to laskavý vtip, ale gesto hlbokého vďaku.

Pre matku nevesti sú platby dôležité a bez vyjednávania:

  • Mafukidzadumbu – za deväť mesiacov, čo dcéru nosila pod srdcem.
  • Mbereko – za všetky chvíle, keď ju nosila na chrbte ako miminko.

Tieto sumy sú pevným prejavom úcty a nevyjednávajú sa.

Mbudzi yedare – koza pre zhromaždenie

Do domu sa nesie živá koza – mbudzi yedare . Ak ju neprinesú, musí sa jej hodnota vyplatiť v hotovosti. Koza sa pripravuje a podáva ako jedlo pre všetkých mladých mužov z rodiny nevesti.

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6, Praha 6

Mari yekunonga – dar pre nevesti

Nevesta nakrátko vstupuje do miestnosti. Z peňazí, ktoré už rodina ženícha darovala, si môže zobrať, koľko uzná za vhodné. Obvykle sa s peniazmi podelia so svojimi sestrami a tetami, ktoré sa na obrade podielajú. Rodina ženícha potom musí chýbajúcu sumu opäť doplniť.

Rusambo (alebo Rugaba) – hlavný dar

Najdôležitejšou platbou je rusambo – hlavný dar pre rodinu nevesti. V kulture Shona je práve tento dar základom manželstva. Často sa neplatí naraz, ale počas dlhšieho obdobia. Je to spôsob, ako ženích prejavuje zodpovednosť a záväzok k rodine nevesty.

Pokuta za predmanželský život alebo tehotenstvo

Podľa zimbabwianskych tradícií musí muž zaplatiť „kompenzácie“ rodine nevesti, ak sa zistí, že pár spolu žil ešte pred vykonaním tradičných obřadov alebo ak žena otehotnie pred svadbou. Tieto kompenzácie sú zpravidla menšie oproti plnej výške loboly. Mnohí muži sa však snažia situáciu riešiť rýchlymi rokovaniami s rodinou nevesty hneď, ako zistia o tehotenstvo, aby sa vyhli plateniu pokut. Táto taktika však funguje iba vtedy, ak dievča dokáže tehotenstvo dlhší čas utajiť pred svojou rodinou.

Dobytok je dôležitý

Rodina nevesty si určí, koľko krav požaduje. Niektoré môžu byť dodané živé na vesnicu, iné môžu byť preplatené v hotovosti. Najdôležitejšia krava sa volá mombe yeumai – „matkina krava“. Táto musí byť živá, aby mohla v budúcnosti porodiť tele, čo sa považuje za požehnanie manželstva. Po narodení telata sa krava obvykle zabije a podáva sa pri veľkej rodinnej hostine.

Majasi - šaty pre rodičov

Majas znamená odev. Rodina ženícha predloží oblečenie pre rodičov nevesti podľa presného zoznamu symbolizuje úctu a vďaku.

Na konci obradu roora prichádza dojemný moment: kupinzwa mumusha , teda prijatie ženícha do rodiny. Jeho sprievod vstupuje do miestnosti, kde sa konali rokovania, a ženích poprvé pozdraví svojich nových svokrovcov ako manžel ich dcéry. Tento okamžik sprevádzajú gusvi – tradičné potlesky.

Svadobný obrad (Kuroora)

Po úspešnom dokončení Roory sa koná samotný svadobný obrad, známy ako „Kuroora“. Môže byť zmesou tradičných obradov a moderných vplyvov a často zahŕňa církevný obrad alebo civilný obrad. Tradičné prvky však zostávajú ústredným prvkom oslavy. Nevesta tradične nosia biele šaty, ktoré často zahŕňajú prvky jej kultúrneho dedičstva. Môže si tiež zvoliť tradičné látky alebo ozdoby, ktoré odrážajú pôvod rodiny. Ženích má obvykle na seba oblek, niekedy mu dodá nádych tradičného šálu alebo klobúka. Samotný svadobný obrad je časom na výmenu sľubov a oslavu zjednotenia páru. Je to moment slávnostného záväzku a radostného očakávania budúcnosti.

Po formálnom obrade sa rodiny spolu najedia, napijú a oslavujú nový zväzok. Nevesta ešte zostáva pár dní u svojich rodičov, balí si veci a pripravuje sa na život v novom dome. Keď príde k manželovi, následuje ďalší rituál – kuperekwa , teda prijatie do ženíchovej rodiny.

Vynechať Roora by bolo ako vynechať srdce svadobného obradu. V očách spoločnosti by to bolo považované za neúctu a mohlo by to ohroziť aj budúci vzťah medzi rodinami. V krajine, kde rodina a tradícia znamenajú všetko, je Roora nielen záväzkom, ale aj oslavou spojenia dvoch svetov, dvoch príbehov, ktoré sa spoločne vydávajú na cestu nového spoločného života.

Po formálnom obrade sa začína skutočná oslava! Zimbabwianske svadby sú známe svojou živou hudbou a energickým tancom. Nechýbajú tradičné bubny, mbira (palcový klavír) a moderná zimbabwianska hudba.

Zdieľanie hojnosti

Žiadna zimbabwská svadba sa nezaobíde bez bohatej hostiny. Jedlo hrá v oslave ústrednú úlohu a symbolizuje hojnosť a prosperitu novomanželov. Podávajú sa tradičné jedlá ako „Sadza“ (hustá kaša z kukuričnej múky), „Nyama“ (maso) a rôzne dušené pokrmy a zelenina. Jedlo sa obvykle podáva na veľkých tanieroch, aby si ho hostia mohli podeliť. To symbolizuje jednotu rodín páru, keď sa stretávajú, aby oslavovali svoj zväzok.

Mbira – Hudobný nástroj duchovnej hodnoty

Mbira je tradičný hudobný nástroj, ktorý má podobu drevenej desky s pripevnenými kovovými kľúčmi. Znie veľmi špecificky a je súčasťou všetkých významných zimbabwských oslav vrátane svadieb. Zimbabweania verí, že hudba Mbiry privoláva duchov rodinných predkov ( vadzimu) , duchov zosnulých náčelníkov (mhondoro) a najmocnejších strážnych duchov.

Matebele – Maľby na domoch novomanželov

Keď mladomanželia nastúpia do svojho spoločného domova, neviesta má za úlohu vymaľovať vonkajšie brány, predné a bočné steny aj interiér domu. Starostlivo namaľovaný dom symbolizuje, že žena je dobrou manželkou a matkou, ktorá sa stará o domácnosť. Tento zvyk je dedičstvom z generácie na generáciu a vyjadruje úctu k rodine a tradícii.

Idzila – Ndebele kroužky ako symbol manželstva

Idzila sú tradičné Ndebele náhrdelníky alebo náramky vyrobené z medi a mosadzi, ktoré žena nosí na rukách, nohách a krku. Tieto kruhy sa považujú za symbol moci a bohatstva, ktoré manžel ženke daruje. Počas života manželky ich nosia ako znak vernosti a spojenia s manželom. Idzila sa odkladá až po manželovej smrti.

Isigolwani – Krúžky z trávy

Isigolwani sú kruhy z pokrčenej trávy, ktoré sú súčasťou tradičného odevu mladých výdatných žen, ktoré ešte nemajú svoj vlastný domov, alebo dievčat pripravených na manželstvo. Tieto kruhy sa často zdobia korálkami a symbolizujú prechod do manželského života.

Ijogolo – Zástera po narodení prvého dieťaťa

Podľa zvyklostí žena po narodení prvého dieťaťa nosí špeciálnu päťprstovú zásteru, nazývanú Ijogolo. Tento odznak predstavuje zavŕšenie manželstva a materstva, čím sa žena stáva plnohodnotnou členkou spoločnosti.

Svadobná deka (Nguba)

Svadobná deka, známa ako Nguba, je dar, ktorý neviesta dostane hneď po svadbe. Táto deka sa zdobí korálkami, ktoré sú buď prepletené v látke, alebo prišité na povrchu. Okrem praktickej funkcie sa deka využíva na zaznamenávanie dôležitých životných udalostí nevesti, čím sa stáva ho osobným rodinným dokumentom.

Amacubi – Tradičné pokrývky hlavy

Mnohé vydané ženy v Zimbabwe nosia rôzne formy pokrývok hlavy ako prejav úcty a rešpektu voči svojim manželom. Najobľúbenejšou je Amacubi, zdobená korálkami, ale niektoré ženy uprednostňujú aj korálkové čelenky alebo pletené čiapky.

Chudoba na každom kroku

Život v Zimbabwe je poznačený množstvom výziev, ktoré majú vplyv na každodennú realitu obyvateľov tejto africkej krajiny. hyperinflácia, čo viedlo k pádu národnej meny a narušeniu bežného života. Mnohé obchody boli prázdne, ľudia si nemohli dovoliť ani základné potraviny a štát bol nútený zaviesť cudzie meny ako dočasné platidlo.

Zdravotná starostlivosť je v zlom stave

Nemocnice často nemajú lieky, techniku ​​ani dostatok zdravotnického personálu. Vysoká úmrtnosť je spôsobená kombináciou chorôb ako HIV/AIDS, tuberkulóza, malária, ale aj podvýživou. Práve pre tieto faktory je priemerná dĺžka života v krajine veľmi nízka – ľudia sa často nedožijú ani 40 rokov.

Vzdelávanie detí

Vzdelávací systém v Zimbabwe kedysi patril k najlepším v Afrike, no roky krízy a podfinancovanie ho výrazne oslabili. Zatiaľ čo v mestách majú deti relatívne lepší prístup k školám, na vidieku je situácia oveľa horšia – školy bývajú vzdialené, zle vybavené a učiteľia často nemajú dostatočný plat ani motivaciu.

Napriek všetkým ťažkostiam sú obyvatelia Zimbabwe známi svojou silnou vôľou, odolnosťou a komunitným duchom. Rodina a tradičné hodnoty zohrávajú v ich životoch dôležitú úlohu a ľudia sa často navzájom podporujú, aj keď majú sami len málo. Život v Zimbabwe je síce plný prekážok, no nesie v sebe aj veľkú dávku odvahy, naděje a túžby po lepšej budúcnosti.

Zdroj: autorský text, zimbabwewedding.org, idoinafrica.com, nymistore.com, theanimasquill.com

Páčil sa vám článok?
Diskusie 0 Vstúpiť do diskusie