Česká národná banka vsadila na kryptomeny, keď po prvý raz vo svojej histórii nakúpila akcie spoločnosti Coinbase. Využíva pritom fakt, že táto najznámejšia kryptomenová burza aj samotný bitcoin posilňujú svoje pozície na trhu a stávajú sa pre rad investorov čoraz lákavejšími.
Potom, čo sa tento rok guvernér Českej národnej banky Aleš Michl nechal počuť, že by bol rád, keby jeho inštitúcia nakúpila do svojich rezerv za približne 140 miliónov korún bitcoinov, jeho vyhlásenie vyvolalo búrlivú reakciu.
„Krásne tretie miesto. Česko by sa stalo tretou krajinou na svete, ktorá by časť svojich devízových rezerv investovala do bitcoinu,“
poznámka k tomu jízlivě hlavný ekonóm spoločnosti Deloitte ČR David Marek na sieti X.
Ani bývalý šéf centrálnej banky Jiří Rusnok to nepovažuje za šťastný krok. Devízové rezervy centrálnej banky malej otvorenej ekonomiky s vlastnou menou sú jedným z kľúčových nástrojov na plnenie základného cieľa centrálnej banky, teda cenovej a finančnej stability, ako uviedol pre portál E15. Pre tento účel podľa neho ale rozhodne nie sú kryptomeny ako extrémne volatilné a rizikové aktíva vhodné.
Oveľa ústretovejší k kryptomenám je analytik Lukáš Kovanda.
„Krypto predstavuje konkurenčný menový systém. Ak by sa viac rozšíril, vlády po celom svete stratia možnosť pohodlne platiť svoje dlhy inflačným znehodnocovaním peňazí bežných ľudí. Práve preto je krypto v mene ochrany spotrebiteľa potlačované,“
naspal ekonóm LP-Life. Odkazuje sa pritom na príklad Salvadoru, kde bol až donedávna bitcoin oficiálne používanou, zákonnou platobnou metódou. Spomenutá „Bitcoin Country“, ako sa krajine prezývalo, síce od bitcoiny pri platbe tento rok vzdala, stále ju však má vo svojich devízových rezervách.
Na úpravu používania bitcoinov v Salvadoru tlačil Medzinárodný menový fond, ktorý tým podmieňoval poskytnutie pôžičky 1,4 miliardy dolárov, v prepočte približne 34 miliárd korún. Súčasne s tým prieskum Central American University ukázal, že viac ako 90 percent ľudí v Salvadoru bitcoin aj tak nepoužívalo.
Pýtate sa, kto ďalší drží svoje rezervy v kryptomenách? Je to Bhután, ktorý nahromadil od roku 2020 bitcoiny za takmer 1,3 miliardy dolárov. Okrem toho má za viac ako milión dolárov aj kryptomenu ethereum.
Vec má ale jeden háčik. Keby sme zaradili do rezerv kryptomeny aj my, Česko by sa zaradilo do rodiny krajín, o ktorých nemožno rozhodne tvrdiť, že by to boli ekonomickí giganti. Niektorí analytici tvrdia, že by nám to prestíž rozhodne nezlepšilo.
O to prekvapivejšia správa prišla v júli, keď portál Seznam Zprávy priniesol informáciu, že sa naša centrálna banka rozhodla po prvýkrát vo svojej histórii nakúpiť akcie spoločnosti Coinbase. To všetko sa deje v svetle faktu, že nielen táto najznámejšia burza kryptomien, ale aj samotný bitcoin vykazujú pomerne silné posilnenie svojej pozície a americká Snemovňa reprezentantov sa zaoberá návrhmi zákonov, ktoré majú digitálnym menám dodať legislatívny rámec. Burza Coinbase už bola tiež na jar zaradená do amerického akciového indexu S&P 500.
Hoci to ešte neznamená, že by Česká národná banka mala kryptomeny priamo v svojich rezervách, ako na začiatku roka Michl tvrdil, jedná sa nepochybne o výrazný krok, ktorý k tomu našu inštitúciu približuje. Zástancovia kryptomien, ktorí majú podporu amerického prezidenta Donalda Trumpa, tak počas leta oslavujú hneď na viacero frontov naraz. Náš spravodajský portál sa pritom opiera o dokumenty americkej komisie pre cenné papiere, ktoré musia investori takéto nákupy nahlášať.
O tom, že maximalizácia zisku nie je pre centrálnu banku prázdny pojem, svedčia jej ekonomické výsledky. Za minulý rok dosiahla rekordného zisku vo výške presahujúcej 150 miliárd korún. Na amerických akciách z toho zarobila hneď 93 miliárd korún. Na porovnanie: rok predtým bola ziskom približne 55 miliárd. Zásluhu na ekonomickom výsledku za posledných 12 mesiacov mali najmä investície do indexu S&P 500, ktorého súčasťou je nové práve aj burza Coinbase.
Navzdory diskutabilnému rozhodnutiu centrálnych bankárov vstúpiť na tenký kryptomenový ľad je jasné, že nemožno túto oblasť prehliadať. Už vlaňajšok preto naša vláda schválila zákon o digitálnych financiách, ktorý nastavuje reguláciu trhu s kryptoaktívami a dáva právomoc dohliadať nad ním Česká národná banka.
Norma v prvej rade nastavuje povinnosti vydavateľov kryptoaktív a obchodníkov s nimi, ktorí musia predkladať audítormi overenú účtovnú závierku Českej národnej banke a pravidelne vyhodnocovať opatrenia pre ochranu majetku, ktorý im zverili klienti. Zákon tiež stanovuje podmienky odbornej spôsobilosti pre obchodníkov s kryptoaktívami. Centrálna banka ako dozorný orgán má v tej súvislosti právo uložiť za porušenie pravidiel pokutu až 50 miliónov korún, prípadne aj zakázať činnosť poskytovateľovi služieb spojených s kryptoaktívami. Tým sa paradoxne dostáva do zvláštnej pozície - na jednej strane sama do kryptomien investuje, na druhej kontroluje ostatných, ako a či s nimi obchodujú.
Zdroje: autorský článok, Seznam Správy, NBS, TASR, Central American University