Povesť jeho firmy je stále jasnejšia. Jeho impozantný životný príbeh ale začína tak, ako by málokto očakával. Na škole pre problémové deti. Anglické slovíčka sa učil po jednom. A v umelej inteligencii videl potenciál už v momente, kedy ostatní boli ešte rozpačití.
Naozaj zaujímavý životný príbeh stojí za spoločnosťou Nvidia. Spoluzakladateľ Jensen Huang je muž v typickej čiernej koženej bunde. Workoholik s 14 hodinovou pracovnou dobou. Spolu s Elonom Muskom je najsúžiarnejšou hviezdou zo Silicon Valley.
Nikdy neviete, kto vám príde na brigádu, chcelo by sa povedať. Keď v seriáli Teória veľkého tresku umýval na dobročinné akci Elon Musk v svojej hereckej roli riad, možno netušil, že Jensen Huang to robil v skutočnosti.
„Začínal som ako umývač riadu u Dennyho,“
často spomína vo svojich prejavoch, ako pripomienku svojich študentských čias.
Sieť reštaurácií Denny's má jednu pobočku, na Berryessa Road vo východnom San José v Kalifornii. Nad rohovým sedadlom, čerstvo natretá plaketa s nápisom:
"Stánok, ktorý začal činnosť spoločnosti za 1 bilión dolárov. Gratulujem Nvidii! Kto vedel, že nápad, ktorý tu začal, zmení svet?"
prozradil webe Lemonde s tým, že toto miesto v roku 2023 poctil svojou návštevou, aby si svoje skromné začiatky pripomenul.
Je to v súčasnosti 21. najbohatší človek sveta, so svojimi približne sedemdesiatimi miliardami dolárov patrí navyše k špičke, ktorá má potenciál byť ešte úspešnejšia. Má 61 rokov, narodil sa na Taiwane. Od piatich rokov žil v Thajsku, kam jeho rodina pracovne odcestovala. Otec, ktorý sa vrátil z pracovnej cesty v USA bol tak nadšený životom za morom, že bez kompromisov videl budúcnosť svojich synov práve tam. Celej situácii navyše nahrávala aj nestabilná politická situácia v tom čase v Thajsku, takže svoje deti chcel mať v bezpečí. Mama, hoci sama anglicky nevedela, sa postarala o intenzívne vyučovanie angličtiny. Jednoducho vyberala slovíčka a nútila synov sa ich učiť. Do vysneného štátu ale zďaleka nešiel jazykovo vybavený. Všetko sa učil za pochodu.
Prvá skúsenosť s USA bola v podstate jedným veľkým omylom. V deviatich rokoch sa malý Huang spolu s desaťročným bratom presťahoval do Tacomy vo Washingtone k svojej tete a študoval na internátnej škole pre problémových študentov. Nebolo to však zámerne. Išlo o otcov omyl, myslel si vtedy, že ide o prestížnu školu.
Na škole mali vo zvyku, že každý študent musel pracovať, malý Huang teda čistil záchody, kúpelne, ale tiež sa pridal k plaveckému tímu. Nakoniec bolo všetko zlé zabudnuté a tvrdý začiatok považuje za dobrý odrazový mostík.
"Koniec príbehu je ten, že som miloval dobu, keď som tam bol,"
povedal pre npr.org Huang. "Pracovali sme skutočne tvrdo - učili sme sa naozaj tvrdo a deti boli skutočne tvrdé," dodal s tým, že deti chodili do školy bežne ozbrojené nožmi.
Táto škole potom v roku 2019 venoval zo svojho nadáčného fondu dva milióny dolárov na modernizáciu.
Potom sa mu už darilo lepšie. Na štátnej univerzite v Oregone vyštudoval elektrotechniku a pokračoval na Stanforde. Do USA sa presťahovala aj celá jeho rodina, mladý Jensen počas štúdia preskakoval ročníky a okrem slávneho umývača riadu u Dennyho, si zarábal aj ako čašník alebo vodič autobusu.
Niekoľko rokov pracoval v strojárstve, navrhoval mikroprocesory vo slávnom Silicon Valley. Zistil tak, kam ho ťahá srdce a v 30 rokoch spoluzaložil Nvidiu spoločne s Chrisom Malachowskym a Curtisom Priemom. Spoločne uložili úspory vo výške 40 000 dolárov a pustili sa do cesty, ktorá sa postupne ukazovala ťažšou než si vo svojej naivite mysleli. A firma začala vyvíjať grafické karty pre herné počítače.
To bolo okolo roku 1992, keď títo traja vymýšľali svoje podnikateľské plány. Často to robili z nostalgie práve v reštaurácii Denny´s, kde Jensen kedysi pracoval. Bol tam pokoj, lacná káva a domáce prostredie.
Firma sa najprv volala NVision, neskôr bola premenovaná na Nvidia. Získali 20 miliónov od investorov, vrátane firmy Sequoia Capital a postupne sa stali lídrami v hernom priemysle.
V septembri 2020 nevyšiel obchod s Arm za 40 miliónov dolárov, kúpa bola proti srsti antimonopolnému úradu. V závere firma kúpu zrušila a investícia tak bola premárnená. V deväťdesiatych rokoch boli na pokraji krachu a neprospel im ani právny spor s Intelom,který ich stál 1,5 miliardy dolárov.
Minulý rok firma Open AI predstavila ChatGPT, ktorý beží na čipoch z dielne Nvidia. Firma sa tak stáva veľmi dôležitou súčasťou revolúcie umelej inteligencie. A to medzi inými aj preto, že Huang mal skvelý inštinkt a na vývoj AI vsadil ešte v dobe, keď bola doslova v plienkach.
Firma minulý rok v júni vstúpila medzi biliónové firmy, teda firmy, majúce hodnotu nad bilión dolárov. V dnešnej dobe má už hodnotu nad tri bilióny dolárov a zažíva raketový rast hodnoty svojich cenných papierov.
Dnes čipy Nvidie umožňujú výrobu väčšiny animovaných filmov, od Avatara po Tin-Tin. Grafické procesory Nvidia sú tak výkonné, že sú teraz zabudované do troch z piatich najrýchlejších superpočítačov na svete.
"V čom sú grafické procesory dobré? Spracovávajú obrovské množstvo dát,"
hovorí Malachowsky, jeden zo spoluzakladateľov a tým dokonale vyjadril smer ich firmy. Práve na tejto rýchlosti a vývoji lepších technológií stojí ich úspech.
Nedávno mala firma prezentáciu svojich horúcich noviniek. Na scéne teda sú nové grafické karty a AI čipy, modely umelej inteligencie (Cosmos – umí modelovať fotorealistické video, ktoré je možné použiť napríklad na výcvik robotov alebo vývoj automatizovaných služieb). Bolo uvedené aj partnerstvo s Toyotou na vývoji autonómnych nákladných vozidiel. A vrcholom bol stolový počítač zameraný na domáci fanúšikovský vývoj AI za 3 tisíce dolárov.
Toto je Nvidia, ktorej zakladateľ sa nebál prejsť prísnej školskej výuke a pustiť sa do podnikania, o jeho skutočných dopadoch nemal vôbec tušenia.
Zdroj: autorský text, npr.org, lemonde.fr, businessinsider.com, apnews.com