Francúzsko sa chystá oficiálne uznať štát Palestína. Český prezident Petr Pavel navštívil japonského cisára Naruhita. Lídri Číny a Európskej únie vydali spoločné vyhlásenie ohľadne nutnosti bojovať s klimatickou zmenou. Uber zavádza vo svojej americkej aplikácii novú možnosť, ktorá umožní cestujúcim ženám požiadať o vodičky-ženy,
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v štvrtok oznámil, že Francúzsko uznáva Palestínu ako štát, a urobil tak odvážny diplomatický krok uprostred celosvetového hnevu kvôli hladujúcim ľuďom v Gaze. Izrael toto rozhodnutie odsúdil. Macron v príspevku na X uviedol, že rozhodnutie formalizuje na Valnom zhromaždení OSN v septembri. "Naliehavé dnes je, aby vojna v Gaze skončila a civilné obyvateľstvo bolo zachránené," napísal podľa AP.
Tento prevážne symbolický krok predstavuje ďalší diplomatický tlak na Izrael v čase, keď v pásme Gazy divoči vojna a humanitárna kríza. Francúzsko je teraz najväčšou západnou mocnosťou, ktorá uznala Palestinu, a tento krok by mohol pripraviť pôdu pre ďalšie krajiny, aby učinili to isté. Palestínsky štát uznáva viac ako 140 krajín, vrátane viac ako tuctu európskych.
Stretnutie českej hlavy štátu s japonským cisárom bolo vyvrcholením oficiálnej štátnej návštevy prezidenta Petra Pavla v Japonsku. Ako je na japonskom cisárskom dvore zvykom, program schôdze bol neverejný. Cisár Naruhito je členom najstaršej vládnúcej dynastie sveta a prvým japonským cisárom, ktorý sa narodil až po druhej svetovej vojne. Peter Pavel počas návštevy zavítal do Hirošimy, Himedži a Ósaky, napísala agentúra ČTK.
Počas inak napätého dvojstranného samitu v Pekingu, ktorý v štvrtok sprevádzali výrazné nesúhlasnosti ohľadom obchodu a vojny na Ukrajine, vydala Čína a Európska únia spoločnú výzvu k akcii proti zmene klímy. Obaja ekonomické veľmoci vydali spoločné vyhlásenie o zmene klímy, v ktorom vyzvali k väčšiemu zníženiu emisií a väčšiemu využitiu ekologických technológií a potvrdili svoju podporu Parížskej dohode o klíme, ako aj výzvu k prijatiu dôrazných opatrení na nadchádzajúcom klimatickom summite COP30 v Brazílii.
"V súčasnej premenlivej a neklidnej medzinárodnej situácii je zásadné, aby všetky krajiny, najmä veľké ekonomiky, zachovali kontinuitu a stabilitu politiky a intenzivizovali úsilie o riešenie zmeny klímy," uvádza sa vo spoločnom vyhlásení. Ich dohoda o klíme bola svetlou stránkou búrlivého dňa, keď európski lídri pri rokovaniach s prezidentom Si Ťin-pchingom požadovali vyváženejšie vzťahy s Čínou, informovala agentúra AP.
Uber zavádza vo svojej americkej aplikácii novú možnosť, ktorá umožní cestujúcim ženám požiadať o vodičky-ženy, a to potom, čo sa spoločnosť dlhodobo potýka s prevenciou sexuálnych útokov na svojej platforme. Funkcia nazvaná Women Preferences bude v nasledujúcich niekoľkých týždňoch spustená v pilotnej fáze v Los Angeles, San Franciscu a Detroite, uviedol Uber vo stredajšom príspevku na blogu.
Je to prvýkrát, čo populárna aplikácia na zdieľanie jazd zavádza túto možnosť do svojich služieb v Spojených štátoch po tom, ako ju spustila v 40 ďalších krajinách. Uber sa tak pripája k Lyftu a ďalším aplikáciám na privolanie taxíka, ako sú HERide a Just Her Rideshare, ktoré spájajú cestujúce ženy s vodičkami, informovala CNN.
Zdroje: ČTK, CNN, AP