Leto je čas dovoleniek nielen v zahraničí, ale aj doma. Dovolenku v domácich luhoch a hájoch vyhľadávajú radi aj českí politici, alebo to o sebe aspoň tvrdia. Petr Pavel rád navštevuje športové a kultúrne akcie. Nevynechal hudobný festival v Ostrave a obnovenú MotoGP v Brne. Následne musel preletieť polovicu zemegule, aby dorazil na schôdzku s japonským cisárom, ktorý pozýva aj prezidentov a predseda vlád len zriedka. Ale každé leto raz skončí.
Václav Havel mal svoje krčmy a pivnice, kam neváhal pozvať aj amerického prezidenta (o pozvanie na pivo od jeho následovníkov už americkí prezidenti nikdy nestáli), Václav Klaus tenis a pochody na Snežku, Miloš Zeman gumený čln na rybníku niekde na Vysočine a Petr Pavel má motorky a rockové festivaly.
I prezident je len človek a v Ústave sa nijako nezakazuje reprezentovať Českú republiku iba nelidským spôsobom. Samozrejme pri tom prezident bude vždy vyzerať trochu smiešne. S obrovským fotoaparátom vyzeral prezident "motorkár" trochu ako s novou hračkou, ktorú neodloží z ruky. Keď Klaus porážal politikov na tenisových turnajoch a chvastal sa tým, ako si robí čiarky za každý tenis, ktorý si dopraje, oveľa dospelšie nepôsobil.
Zvládnuť spúšť fotoaparátu alebo pinkať tenis s amatérmi je veľmi príjemnou súčasťou prezidentovania. Dodajme, že súčasťou takmer povinnou. Keby bol prezident pořád skrytý v hradnej kancelárii, tak by si vrcholnú funkciu jednak neužil a jednak by sa vzdialil svojim prostým voličom a podporovateľom.
Keď skončí víkend, musí sa do práce. Pre Petra Pavla to aktuálne znamenalo nastúpiť do lietadla a vyraziť na štátnu návštevu Japonska. Čaká ho aj stretnutie s japonským cisárom Naruhitom. Japonci si potrpia na symboliku svojich gest.
Naruhito sa s prezidentmi a premiérmi stretáva len zriedka. Tento rok sa stretol iba s brazilským prezidentom Luizom da Silvou. Primárne sa totiž stretáva s reprezentantmi vládnucich dynastií v monarchiách. Príjatie českého prezidenta tak so sebou nesie určitý príznak mimoriadnosti.
Znie to ako veľké letné pohodlie, lenže slnečné mesiace vždy vystrieda jeseň. Prezident prostredníctvom rozhovoru, ktorý bol zahrnutý do programu festivalu Colour of Ostrava, označil doterajšie prezidentovanie za "príjemné". Lenže každá minca má dve strany.
"Asi každý si dokáže predstaviť, je to úplná strata súkromia. Hoci sa človek môže tešiť na návrat do normálneho života, tak úplne normálny ako predtým už nikdy nebude. Človek sa na to musí trochu psychicky pripraviť a je to náročnejšie, ako keď ste síce v dave, ale sama,"
priznal v rozhovore s moderátorkou ČRo o úskaliach prezidentskej profesie.
Pripomenul tiež blížiace sa volebné jesene, kedy bude musieť zohrať svoju kľúčovú politickú rolu v súvislosti s rokovanie smerom k zostaveniu novej vlády. Práve túto dvojkolejnosť považujeme historicky za prezidentský remeselný.
Hlava štátu je na jednej strane profesionálnym, veľmi privilegovaným cestovateľom a zároveň vrcholnou inštanciou smerovania našej krajiny. Václav Havel mal byť sám stĺpom komunistického revizionizmu, čo nebolo nič proti tomu, ako osamelý zostal Edvard Beneš v boji s nacistami a neskôr komunistami.
Nikto nevie, ako voľby dopadnú. Politická mapa sa však, aspoň v zrkadle prieskumov verejnej mienky dosť zmenila a Pavel priznal, že sa pripravuje na tvrdú konfrontáciu s politickými aktérmi. Mnohí sa netaja snahou opustiť NATO a EU, čo prezident hodlá umožniť ledva cez svoju politickú mŕtvoly, ako sa už mnohokrát vyjadril. Táto konfrontácia však už ako ďalšia "dovolenka" v úrade nevyzerá.